Rehabilitacja

Rehabilitacja

Rehabilitacja jest niejednokrotnie szansą na prowadzenie aktywnego życia codziennego przez osoby po urazach, udarach, złamaniach. Niemniej sprawność fizyczna jest istotna dla każdego z nas. Potrzebujemy jej do wykonywania codziennych czynności zawodowych i prywatnych. Niestety zdarza się, że na skutek różnych wypadków czy schorzeń pełna sprawność zostaje utracona. W takich sytuacjach niejednokrotnie jedynym rozwiązaniem jest odpowiednia rehabilitacja.

 Czas trwania powrotu do dawnej sprawności zależy przede wszystkim od stanu pacjenta – przy znacznej niepełnosprawności proces powrotu do pełnej sprawności będzie dłuższy i intensywniejszy. Obecnie trwają projekty bezpłatnej rehabilitacji, z której mogą korzystać osoby pracujące, bądź osoby, które chcą wrócić na rynek pracy.

Rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja neurologiczna polega na działalniach, które mają na Lecu poprawę stanu ruchu po udarze, urazach czaszkowo-mózgowych oraz przy schorzeniach takich jak: choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane. Celem rehabilitacji neurologicznej jest przede wszystkim przywrócenie choremu wszystkich istotnych funkcji, które zostały utracone w czasie trwania choroby.

Rehabilitacja kolana

Rehabilitacja stawu kolanowego powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Im dłużej czekamy z rehabilitacją, tym bardziej pogłębiają się dolegliwości. Staw kolanowy wymaga specjalnego programu rehabilitacyjnego. Wymierne efekty są dostrzegane podczas wykonywania ćwiczeń izometrycznych, które polegają na systematycznym napinaniu mięśnia czworogłowego. Rehabilitacja kolana uwzględnia również zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak np.:

  • pole elektromagnetyczne,
  • prądyinterferencyjne,
  • sonoforeza,
  • jonoforeza
  • kinezyterapia. 

Rehabilitacja kolana może trwać kilka miesięcy.

Rehabilitacja kręgosłupa

Rehabilitacja kręgosłupa jest b bardzo ważnym elementem leczenia zmian zwyrodnieniowych i reumatycznych. Rehabilitacja jest zalecana przede wszystkim po urazach, operacjach, a także dyskopatii. Rehabilitacja kręgosłupa polega na oddziaływaniu na odpowiednie odcinki kręgosłupa odpowiednią siłą, a dodatkowo na stosowaniu hydroterapii i kąpieli solankowych, masaży wirowych, natryskowych, czy podwodnych, które działają rozluźniająco i uspokajająco na mięśnie oraz pobudzają ukrwienie skóry.

 

Inną metoda rehabilitacji kręgosłupa jest krioterapia, która polega na wykorzystaniu skrajnie niskich temperatur do uzyskania efektu leczniczego. Zabieg można stosować miejscowo, jak i ogólnie.

Rehabilitacja po udarze

Rehabilitacja po udarze ma za zadanie w jak najszybszym czasie doprowadzić do powrotu do samodzielnego funkcjonowania. Chory już będąc w szpitalu powinien być poddawany rehabilitacji która początkowo polega na sadzaniu pacjenta na łóżku, sadzaniu z nogami opuszczonymi na dół oraz na pionizacji, pionizacji czynnej i chodzeniu. W późniejszym czasie rehabilitacja po udarze skupia się na zajęciach manipulacyjnych, poprawiających kondycję i rozwój oraz na masażach i ćwiczeniach w wodzie.

Leave a reply