Poszerzona diagnostyka: Biopsja

Pogłębiona Diagnostyka Raka Piersi– Biopsje, obsługa Kart DiLO

biopsja

Pogłębiona Diagnostyka Raka Piersi w Śląskim Ośrodku Onkologii Sanivitas Poradnia w Bytomiu i w Zabrzu

Zmiany chorobowe w piersiach zawsze wzbudzają niepokój, ponieważ najpoważniejsza z chorób piersi – rak piersi – jest chorobą śmiertelną.
Dawniej, kiedy nie było dostatecznej wiedzy, rozpoznanie raka piersi oznaczało zmaganie się z ciężką chorobą , cierpienie, a nawet śmierć. Aktualnie nasza wiedza pozwala wykrywać wczesne stadium raka piersi i podjąć skuteczne leczenie onkologiczne. Biopsja dostarcza materiału do przeprowadzenia badania histopatologicznego ( pod mikroskopem), w związku z tym pozwala prawie zawsze postawić ostateczne rozpoznanie.

Poradnie i Gabinety Profilaktyki i Chorób Piersi Sanivitas w Bytomiu i w Zabrzu oferują wykorzystanie zdobyczy nowoczesnej medycyny na światowym poziomie. Doświadczony Zespół Specjalistów Lekarzy i Pielęgniarek od ponad 10 lat pomaga  setkom Kobiet w walce z rakiem piersi. Od systematycznej profilaktyki poprzez diagnostykę na poziomie podstawowym i pogłębionym ( biopsje) do planowania ewentualnego leczenia oraz monitorowania zdrowia po leczeniu.

Pogłębiona diagnostyka czyli biopsje guzków/zmian w piersiach – to badania zmian uwidocznionych w piersiach w samobadaniu oraz w podstawowych badaniach obrazowych – USG piersi i mammografii.

Na biopsję kierowane są Pacjentki, u których wykryto w badaniach obrazowych zmiany w piersiach. Choć perspektywa biopsji może być stresująca, warto pamiętać, że  większość guzków w piersiach to zmiany łagodne. Najczęściej guzki nie mają charakteru nowotworu złośliwego. Jednak aby to stwierdzić, trzeba bezsprzecznie pobrać materiał do badania histopatologicznego czyli do badania pod mikroskopem.

e-rejestracja Poszerzona Diagnostyka

Istnieją różne rodzaje biopsji

  • cienkoigłowa,
  • gruboigłowa,
  • mammotomiczna (najnowocześniejsza metoda, która pozwala jednocześnie na usuwanie niewielkich zmian).

 

Biopsja Aspiracyjna Cienkoigłowa Pod Kontrolą USG

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa to procedura polegająca na pobraniu materiału cytologicznego (rozproszonych komórek) przy pomocy strzykawki zakończonej cienką igłą.

Jest obecnie stosowana głównie do weryfikacji podejrzanych węzłów chłonnych regionalnych i zawartości torbieli.

Nie wymaga stosowania znieczulenia. Badanie to umożliwia ocenę pobranych komórek (badanie cytologiczne),  jednak nie można ocenić struktury tkanek.

Biopsja Gruboigłowa Pod Kontrolą USG

Biopsja gruboigłowa pod kontrolą USG,  biopsję tą wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Wprowadzamy do zmiany w piersi igłę o nieco większej średnicy (2,1 mm). Dzięki mechanizmowi tak zwanego “pistoletu biopsyjnego” pobieramy z tkanki guza wałeczek i tym samym uzyskujemy materiał tkankowy do pełnego badania histopatologicznego oraz immunohistochemicznego.

Biopsja Mammotomiczna Pod Kontrolą USG

Biopsja mammotomiczna to najnowocześniejsza metoda diagnostyki pogłębionej, stosowana po wykryciu zmian w piersi podczas mammografii jak i USG piersi.

Polega na aspiracji ( zasysaniu) materiału ze zmiany pod kontrolą USG aż do całkowitego lub prawie całkowitego usunięcia zmiany. Otrzymany materiał kierowany jest do badania. Tego rodzaju biopsja jest połączeniem zabiegu diagnostycznego i terapeutycznego ( leczniczego)  pozwala na usuwanie niewielkich zmian ( o średnicy do 2 cm) z zachowaniem marginesu bezpieczeństwa.

Śląski Ośrodek Onkologii  SANIVITAS Poradnia w Bytomiu  dysponuje nowoczesnymi mammotomami, umożliwiającymi profesjonalne przeprowadzenie u naszych Pacjentek biopsji mammotomicznej.

Szybka terapia onkologiczna DiLO

Śląski Ośrodek Onkologii  SANIVITAS Poradnia w Bytomiu  realizuje program Szybkiej Terapii Onkologicznej w ramach umowy z NFZ.

Do skorzystania z niej uprawnieni są Pacjenci posiadający Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO).

Kartę DiLO może wystawić Lekarz POZ w przypadku podejrzenia nowotworu lub inny Specjalista, który rozpozna lub podejrzewa nowotwór na podstawie wyników badań.

Pacjentka z rozpoznaną lub podejrzewaną chorobą nowotworową, posiadająca kartę DiLO,  wymaga przygotowania indywidualnego planu pogłębionej diagnostyki, a także ewentualnie  planu leczenia onkologicznego. Zajmuje się tym nasz interdyscyplinarny Zespół Specjalistów. Każdej z Podopiecznych przypisany jest Koordynator, który towarzyszy Pacjentce podczas całej terapii. Jego zadaniem jest nadzór nad terminarzem badań i zabiegów. Umawia także na konsultacje i zbiera dokumentację medyczną.

Śląski Ośrodek Onkologii Sanivitas zaprasza Pacjentki do Naszych Poradni Sanivitas w Bytomiu oraz w Zabrzu. Tu  przeprowadzisz badania profilaktyczne (USG piersi i mammografii), diagnostykę na poziomie podstawowym i pogłębionym (biopsje). W razie potrzeby możesz wraz ze Specjalistą Onkologiem  omówić plan leczenia onkologicznego lub monitorowania stanu zdrowia po leczeniu.

Godne uwagi jest, że w  przyjaznej atmosferze przy użyciu nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej doświadczony Zespół Lekarsko-Pielęgniarski zadba o Twoje zdrowie.

e-rejestracja Poszerzona Diagnostyka

Zapraszamy.

biopsja