fbpx

Poszerzona diagnostyka: Biopsja

Rak Piersi Pogłębiona Diagnostyka– Biopsja, DiLO

Rak Piersi Pogłębiona Diagnostyka w Śląskim Ośrodku Onkologii Sanivitas Poradnia w Bytomiu i w Zabrzu

Zmiany chorobowe w piersiach zawsze wzbudzają niepokój, ponieważ najpoważniejsza z chorób piersi – rak piersi – jest chorobą śmiertelną.
Dawniej, kiedy nie było dostatecznej wiedzy, rozpoznanie raka piersi oznaczało zmaganie się z ciężką chorobą , cierpienie, a nawet śmierć. Aktualnie nasza wiedza pozwala wykrywać wczesne stadium raka i podjąć skuteczne leczenie onkologiczne. Biopsja znacznie ułatwia diagnostykę , a także  leczenie.

Poradnie i Gabinety Profilaktyki i Chorób Piersi Sanivitas w Bytomiu i w Zabrzu oferują wykorzystanie zdobyczy nowoczesnej medycyny na światowym poziomie. Doświadczony zespół specjalistów lekarzy i pielęgniarek od ponad 10 lat pomaga  setkom Kobiet w walce z rakiem piersi. Od systematycznej profilaktyki poprzez diagnostykę na poziomie podstawowym i pogłębionym ( biopsje) do planowania ewentualnego leczenia oraz monitorowania zdrowia po leczeniu.

Pogłębiona diagnostyka czyli biopsje guzków w piersiach – to badania zmian uwidocznionych w piersiach w samoboadniu oraz w podstawowych badaniach obrazowych – usg piersi i mammografii.

Na biopsję kierowane są Pacjentki, u których wykryto w badaniach obrazowych zmiany w piersiach. Choć perspektywa biopsji może być stresująca, warto pamiętać, że  większość guzków w piersiach to zmiany łagodne. Najczęściej guzki nie mają charakteru nowotworu złośliwego. Jednak aby to stwierdzić, trzeba pobrać materiał do badania histopatologicznego czyli do badania pod mikroskopem.

 

Istnieją różne rodzaje biopsji

  • cienkoigłowa,
  • gruboigłowa,
  • mammotomiczna (najnowocześniejsza metoda, którą można stosować także przy usuwaniu niewielkich zmian).

 

Biopsja Aspiracyjna Cienkoigłowa

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa to procedura polegająca na pobraniu materiału cytologicznego przy pomocy strzykawki zakończonej cienką igłą.

Jest obecnie stosowana głównie do weryfikacji podejrzanych węzłów chłonnych regionalnych.

Nie wymaga stosowania znieczulenia. Badanie to umożliwia ocenę pobranych komórek (badanie cytologiczne),  jednak nie można ocenić struktury tkanek.

Biopsja Gruboigłowa Pod Kontrolą USG

Biopsja gruboigłowa pod kontrolą USG,  biopsję tą wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Wprowadzamy do zmiany w piersi igły o nieco większej średnicy (2,1 mm). Dzięki mechanizmowi tak zwanego „pistoletu biopsyjnego” pobieramy z tkanki guza wałeczek i tym samym uzyskujemy materiał do pełnego badania histopatologicznego oraz immunohistochemicznego.

Biopsja Mammotomiczna

Biopsja mammotomiczna to najnowocześniejsza metoda diagnostyki pogłębionej, stosowana po wykryciu zmian w piersi podczas mammografii jak i USG piersi.

Polega na aspiracji ( zasysaniu) materiału ze zmiany pod kontrolą USG aż do całkowitego lub prawie całkowitego usunięcia zmiany. Otrzymany materiał kierowany jest do badania. Tego rodzaju biopsja jest połączeniem zabiegu diagnostycznego i terapeutycznego ( leczniczego)  pozwala na usuwanie niewielkich zmian ( o średnicy do 2 cm) z zachowaniem marginesu bezpieczeństwa.

Śląski Ośrodek Onkologii  SANIVITAS Poradnia w Bytomiu  dysponuje nowoczesnym mammotomem, umożliwiającym przeprowadzenie u naszych Pacjentek biopsji mammotomicznej.

Szybka terapia onkologiczna DiLO

Śląski Ośrodek Onkologii  SANIVITAS Poradnia w Bytomiu  realizuje program szybkiej terapii onkologicznej w ramach umowy z NFZ.

Do skorzystania z niej uprawnieni są Pacjenci posiadający Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO).

Kartę DiLO może wystawić lekarz POZ w przypadku podejrzenia nowotworu lub inny specjalista, który rozpozna nowotwór na podstawie wyników badań.

Pacjentka z rozpoznaną lub podejrzewaną chorobą nowotworową, posiadająca kartę DiLO,  wymaga przygotowania indywidualnego planu pogłębionej diagnostyki, a także  leczenia onkologicznego. Zajmuje się tym nasz interdyscyplinarny zespół specjalistów. Każdej z podopiecznych przypisany jest koordynator, który towarzyszy Pacjentce podczas całej terapii. Jego zadaniem jest nadzór nad terminarzem badań i zabiegów. Umawia także na konsultacje i zbiera dokumentację medyczną.

 

Wielkość czcionki
Kontrast