Choroby piersi: profilaktyka znaczy życie.

Rak Piersi – ProfilaktykaProgramy profilaktyczne

Zmiany chorobowe w piersiach zawsze wzbudzają niepokój, ponieważ najpoważniejsza z chorób piersi – rak piersi jest chorobą śmiertelną.
Dawniej, kiedy nie było dostatecznej wiedzy, rozpoznanie raka piersi oznaczało zmaganie się z ciężką chorobą , cierpienie i śmierć. Aktualnie nasza wiedza pozwala wykrywać wczesne stadium raka i podejmować skuteczne leczenie.

Poradnie i Gabinety Profilaktyki i Chorób Piersi Sanivitas w Bytomiu i w Zabrzu oferują wykorzystanie zdobyczy nowoczesnej medycyny na światowym poziomie. Doświadczony zespół specjalistów Lekarzy i Pielęgniarek od ponad 10 lat pomaga  setkom Kobiet w walce z rakiem piersi – od systematycznej profilaktyki poprzez diagnostykę na poziomie podstawowym i pogłębionym do planowania ewentualnego leczenia oraz monitorowania zdrowia po leczeniu.

Rak Piersi

Rak Piersi

najważniejsze informacje oparte na faktach

Rak piersi stanowi 23 % wszystkich nowotworów u kobiet.
W Polsce corocznie rozpoznawanych jest blisko 20 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi,
co oznacza, że:

codziennie 52 kobiety dowiadują się,  że są chore na raka piersi

codziennie w Polsce 18 kobiet umiera z powodu raka piersi

Nieleczony rak piersi zawsze prowadzi do śmierci

Rak piersi odpowiednio wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny,
dlatego nie ma przesady w słowach:

Profilaktyka raka piersi znaczy życie,
Twoje życie

W komfortowych warunkach i kameralnej atmosferze pomagamy Kobietom borykającym się z chorobami piersi.

rak piersi profilaktyka

Wczesne wykrycie pozwala podjąć skuteczne leczenie , w związku z tym można także przeprowadzić mniej rozległy, a co za tym idzie  oszczędzający zabieg operacyjny. 

U 75 % Kobiet, które zachorują na raka piersi nie występują czynniki ryzyka.
Pacjentki te zachorują na raka gruczołu sutkowego pomimo, że nie są obciążone żadnymi czynnikami sprzyjającymi chorobie. Tylko dobrze zaplanowane, systematyczne badania profilaktyczne pozwolą wykryć niepokojące sygnały i podjąć szybkie działania lecznicze w tej grupie.

U 25 % Kobiet, które zachorują na raka piersi  do rozwoju choroby przyczyniają się czynniki ryzyka, które można częściowo wyeliminować lub które skłaniają do szczególnie wzmożonej czujności.

Sprawdź czy u Ciebie występują poniższe czynniki:

– jeśli tak – powinnaś jeszcze bardziej przestrzegać planowych badań profilaktycznych.

Wiek:

  • wzrost zachorowalności zaczyna się powyżej 35 roku życia,
  • szczyt przypada na okres od 50 do 69 roku życia
  • Kobiety w wieku od 18 do 30 roku życia na raka piersi chorują sporadycznie

Czynniki genetyczne :

  • Występowanie rodzinne: jeśli rak piersi występuje u jednej krewnej (matki, siostry, córki) oznacza wzrost ryzyka 1,8 razy, u dwóch krewnych – wzrost ryzyka  2,9 razy w stosunku do Kobiet, które nie mają w rodzinie krewnych z rakiem sutka.
  • Rak występujący u nosicielek mutacji genów BRCA1 i BRCA2. U kobiet z takimi mutacjami genów ryzyko zachorowania  na raka piersi wynosi 50-80 % w ciągu całego życia. Mutacje genów BRCA1 i BRCA2 występują w każdej komórce ciała i mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wiele z tych mutacji wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka sutka zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.  Mogą być przyczyną także kilku innych rodzajów nowotworu (rak jajnika, trzonu macicy, jelita grubego). Nie wszyscy, którzy odziedziczą mutację w genie BRCA1, rozwiną nowotwór, na co duży wpływ mają również inne czynniki genetyczne, środowiskowe i związane ze stylem życia.

Czynniki hormonalne:

  • wczesna pierwsza miesiączka- przed 11 rokiem życia
  • brak potomstwa, lub późne macierzyństwo, po 35 roku życia
  • długo stosowane doustne środki antykoncepcyjne
  • późna menopauza-po 55 roku życia
  • długo stosowana hormonalna terapia zastępcza

Wcześniejszy rak:

jednej piersi, rak jajnika lub trzonu macicy zwiększa istotnie ryzyko wystąpienia niezależnego nowotworu drugiej piersi

Otyłość

i mała aktywność fizyczna zwłaszcza u kobiet po menopauzie

Dieta:

  • nadmierne spożycie alkoholu,
  • tłuszcze nasycone,
  • prawdopodobnie ochronne działanie ma spożywanie ubogotłuszczowych produktów mlecznych zawierających wapń i witaminę D

Profilaktyka raka piersi znaczy życie,
Twoje życie.

Rak Piersi – Profilaktyka

USG

Profilaktyka składa się z kilku elementów, które są dostępne dla każdej Kobiety.

  • samobadanie piersi – co miesiąc, samodzielnie w domu
  • badanie obrazowe co rok w Poradni Chorób Piersi, w Gabinecie Chorób Piersi lub w Pracowni USG
    • dla kobiety do 40-go roku życia przede wszystkim usg piersi minimum co rok
    • dla kobiety powyżej 40-go roku życia głównie mammografia i /lub usg piersi minimum co rok
      USG piersi – sonomammografia oraz mammografia są badaniami, które się wzajemnie uzupełniają i często powinny być wykonane obydwa te badania jednocześnie w zależności od indywidualnej potrzeby Pacjentki ( o czym powinien decydować Lekarz)

Zarówno samobadanie piersi jak i badania obrazowe – USG piersi oraz mammografia powinny być wykonywane także u Kobiet, które nie mają żadnych objawów choroby, nie mają żadnych czynników ryzyka.

Jeśli dbasz o swoje zdrowie:

Zaplanuj i  systematycznie wykonuj badania piersi nawet jeśli jesteś całkiem zdrowa i nie odczuwasz żadnych dolegliwości oraz nie masz żadnych czynników ryzyka.

Rak Piersi -Szczegóły Badań Profilaktycznych

Samobadanie piersi

Powinnaś wykonywać systematycznie, co miesiąc. Cała procedura zajmie Ci najwyżej kilkanaście minut.

Jak badać piersi, żeby badanie było skuteczne a jego wynik pewny – obejrzyj przygotowaną przez nas specjalnie prezentację :

Moje comiesięczne badanie piersi , krok po kroku video

Samobadanie Piersi Kurs

Wykonując co miesiąc w domu własne badanie piersi możesz odkryć niewielką zmianę ( guzek) o średnicy nawet poniżej 1 cm. Co daje ogromną szansę pełnego wyleczenia w razie poważnego rozpoznania.

Pamiętaj – większość znalezionych w piersiach zmian (guzków) ma charakter łagodny, niegroźny, ale każda znaleziona zmiana wymaga wyjaśnienia – szybkiej dalszej diagnostyki.

Co zrobić jeśli znajdziesz w czasie badania niepokojący objaw lub wymacasz zmianę?

Nie bój się.

Nie odkładaj tego na później.

Działaj.

Zgłoś się do Lekarza, który pokieruje dalej Twoją diagnostyką.

 

Kolejnym poza samobadaniem piersi istotnym elementem profilaktyki raka piersi,  jest systematyczne wykonywanie badań obrazowych .

USG piersi, sonomammografia

USG piersi wykonujemy na każdym etapie diagnostyki chorób piersi – od profilaktyki po rozpoznawanie zmian klinicznych, a także w celu monitorowania biopsji. Za pomocą sonomammografii specjalista jest w stanie wykryć zarówno zmiany łagodne, jak i nowotwory złośliwe na wczesnym etapie ich rozwoju.

Wszystkiego o USG Piersi dowiesz się na tej stronie: USG Piersi

Mammografia

Mammografia jest prześwietleniem rentgenowskim z użyciem niskiej dawki promieniowania, dzięki któremu można zbadać piersi i wykryć w nich ewentualne zmiany.

Wszystkiego o mammografii  dowiesz się na tej stronie: Mammografia 

Poza działaniem profilaktycznym (wyprzedzanie nowotworu, aktywne szukanie oznak choroby)  bezsprzecznie jeszcze ważniejsze jest, abyś zgłosiła się do do  Poradni lub Gabinetu Chorób Piersi, jeśli wystąpią następujące objawy lub dolegliwości, ponieważ mogą one być objawami raka piersi:

  • wyczuwalny guzek w piersi lub w okolicy pachy,
  • zmiana wyglądu skóry na piersi, marszczenie, zaczerwienienie, owrzodzenie
  • wciągnięcie brodawki sutkowej
  • wyciek z brodawki, zwłaszcza krwisty,
  • zmiana kształtu piersi
  • powiększenie lub opadanie jednej piersi,
  • powiększone węzły chłonne pachowe, guz w dole pachowym
  • obrzęk pachy
  • obrzęk kończyny górnej

Rak Piersi

Profilaktyka Raka Piersi u Kobiet w ciąży oraz karmiących piersią

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowania na raka piersi w czasie ciąży. Dodatkowo niepokojące jest, że Kobiety w ciąży i karmiące piersią maja statystycznie rozpoznanie postawione o ok 7 miesięcy później niż pozostałe Kobiety. Kobiety ciężarne i karmiące uważają, że zmiany w piersiach są naturalne i nie zgłaszają się do diagnostyki zauważając guzki czy inne niepokojące objawy.

USG piersi jest całkowicie bezpieczne dla matki jak i dziecka, dlatego możemy je wykonywać wielokrotnie, także u Kobiet w ciąży i karmiących piersią
Kobiety w ciąży oraz Kobiety karmiące piersią powinny także wykonywać usg piersi i nie ulegać fałszywym poglądom, że guzki i zgrubienia w ich piersiach są związane z ciążą i karmieniem dziecka

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca konieczne wykonywanie USG piersi w I lub II trymestrze ciąży u kobiet po 35 roku życia.
U ciężarnych poniżej 35 roku życia można rozważyć wykonanie badania w I lub II trymestrze ciąży.
Dla widocznych i wyczuwalnych w badaniu palpacyjnym zmian w obrębie piersi, a także węzłów chłonnych, należy Kobiecie w ciąży i w czasie karmienia dziecka wykonać niezwłocznie USG piersi. W tym przypadku niezależnie od czasu trwania ciąży. W razie potrzeby przeprowadzamy wówczas pełną diagnostykę w tym mammografię oraz biopsję gruboigłową.

Rak piersi – Leczenie

Leczenie raka piersi zawsze musi być planowane i prowadzone przez doświadczonego Specjalistę Onkologa. Do wyboru terapii potrzebnych jest wiele informacji w tym o zaawansowaniu choroby oraz innych chorobach Pacjentki.

Zwykle konieczny jest zabieg operacyjny –we wczesnym stadium nowotworu  możliwe są zabiegi oszczędzające sutek -wycięcie guza z odpowiednim marginesem zdrowych tkanek. Po zabiegu oszczędzającym pierś (BCT) zawsze konieczna jest radioterapia na operowany obszar.

W przypadku większego zaawansowania choroby nowotworowej konieczny jest zabieg całkowitej mastektomii.

Na podstawie przeprowadzonej diagnostyki Lekarz Onkolog decyduje o konieczności usunięcia węzłów chłonnych z dołu pachowego lub o ich pozostawieniu.

Niekiedy przed zabiegiem operacyjnym stosuje się chemioterapię.

Chemioterapia, czyli dożylne podawanie leków cytostatycznych może być koniecznym leczeniem uzupełniającym także  po operacji.

Podobnie radioterapia czyli naświetlanie, wykonywana zawsze po zabiegu oszczędzającym pierś oraz niekiedy w innych sytuacjach klinicznych.

Przy leczeniu raka piersi stosuje się także immunoterapię  leczenie przeciwciałami monoklonalnymi oraz hormonoterapię.

W trakcie leczenia Pacjentka jest systematycznie poddawana kontrolom jak i ocenie wyników leczenia i na tej podstawie terapia jest kontynuowana lub modyfikowana.

Po zakończeniu leczenia Pacjentka podlega stałej obserwacji. Ma wykonywane zgodnie ze standardami badania kontrolne. Więcej informacji Po Leczeniu


Inne choroby piersi

Mastopatia Informacje

Mastopatia jest patologią w obrębie gruczołów sutkowych, rozpoznawaną u blisko połowy kobiet, najczęściej pomiędzy 35 a 55 rokiem życia. Schorzenie występuje głównie w okresie dojrzałości płciowej, a zdecydowanie rzadziej spotykane jest u kobiet po menopauzie, niestosujących terapii hormonalnej. Jedynie co piąta kobieta szuka porady i pomocy u lekarza. Choć przyczyny nie są do końca poznane, ogromną rolę przypisuje się zaburzeniu równowagi hormonów płciowych z dominacją estrogenów, hiperprolaktynemii lub zaburzeniom hormonów tarczycy.

Mastopatia Informacje

Inna nazwa mastopatii to zwyrodnienie włóknisto-torbielowate piersi. Obejmuje zmiany w przewodach mlecznych i ich końcowych odcinkach, z których powstają torbiele, oraz zmiany w międzyzrazikowej tkance łącznej. Wyróżnia się trzy stopnie rozrostu, w zależności od zmian zachodzących w nabłonku. Dla I stopnia występuje łagodna dysplazja bez przerostu nabłonka. W stopniu III obserwuje się natomiast rozrost nabłonka, wykazujący atypię. W przypadku stwierdzenia atypowej hiperplazji w zmianie, ryzyko wystąpienia raka sutka w jednej piersi rośnie blisko 4-krotnie . Porównujemy do kobiet ze zmianami nieproliferacyjnymi. Warto podkreślić, iż zmiany włóknisto-torbielowate bez zmian proliferacyjnych nabłonka nie są związane z większym ryzykiem raka piersi. Chyba, że u kogoś z najbliższej rodziny rozpoznano raka piersi, w związku z tym ryzyko zachorowania na raka piersi jest wyższe. Kobiety z czynnikami ryzyka powinny być poddane zarówno dokładnym badaniom klinicznym, jak i mammograficznym oraz biopsji.

Mastopatia Informacje

Choroba ta  charakteryzują się występowaniem bólu piersi w określonej fazie cyklu miesięcznego. Zmiany torbielowate występują przeważnie obustronnie . W badaniu USG da się zauważyć cechy torbieli prostej: cienkie, gładkie ściany i okrągły, regularny kształt. Każda zmiana o podejrzanym wyglądzie, czy to w badaniu mammograficznym, czy ultrasonograficznym, wymaga wykonania badania inwazyjnego- biopsji i pobrania materiału do badania.

Mastopatia badanie

W przypadku torbieli wykonujemy biopsję aspiracyjną cienkoigłową o minimalnej inwazyjności.  Wykorzystujemy cienkie igły aspiracyjne. Uzyskaną w punkcji treść płynową poddajemy badaniu cytogenetycznemu. W przypadku trudności w uzyskaniu płynu, wymagane jest wykonanie biopsji tkankowej (biopsji gruboigłowej lub biopsji mammotomicznej). Podobnie  gdy uzyskany płyn jest krwisty i gęsty, a także  w sytuacji utrzymywania się zmiany po aspiracji. Badanie histopatologiczne ma przede wszystkim wykluczyć obecność w zmianie komórek raka. Ujemny wynik pozwala dalej jedynie obserwować piersi.

Omawiane zmiany mastopatyczne nie wymagają specyficznego badania, oprócz badania klinicznego oraz ultrasonografii lub mammografii, zależnie od wieku kobiety.

Mastopatia w stopniu I i II wymaga leczenia wyłącznie, jeśli subiektywne dolegliwości są uciążliwe dla pacjentki. Należy pamiętać, iż jest to najczęściej jedynie leczenie objawowe. Bolesność i uczucie dyskomfortu możemy modyfikować farmakologicznie, poprzez leczenie hormonalne.

Pacjentki,  u których rozpoznaliśmy zwyrodnienie włóknisto-torbielowate, powinny, podobnie jak Kobiety zdrowe,  pamiętać o comiesięcznej samokontroli piersi. Samokontrola pozwoli, jak już wyjaśniono wyżej, wyczuć nową zmianę i w krótkim czasie udać się do lekarza. Z pewnością Lekarz przeprowadzi bardziej szczegółową diagnostykę i ewentualnie rozpocznie leczenie. Bezsprzecznie Istotna jest stała kontrola u lekarza, włącznie z regularnym wykonywaniem badań obrazowych.

 

Nowotwory łagodne piersi

W grupie łagodnych nowotworów piersi najczęściej występują:

  • Torbiele – powstają w wyniku rozrostu nabłonka przewodów mlecznych, a także ich zarośnięcia. Torbiele nie zwiększają istotnie ryzyka powstania raka piersi.
  • Gruczolakowłókniaki – dobrze odgraniczone, pojedyncze zmiany, których ryzyko przemiany w zmiany złośliwe jest niewielkie.
  • Rozstrzenie przewodów wyprowadzających – łagodne zmiany przypominające nowotwory złośliwe, ale nie wiążą się z ryzykiem przemiany złośliwej.
  • Brodawczaki wewnątrzprzewodowe – charakteryzują się częstym występowaniem surowiczej lub krwistej wydzieliny z brodawek piersi.
  • Guzy liściaste – zmiany szybko rosnące, wykazujące ryzyko przejścia w zmianę złośliwą.

Śląski Ośrodek Onkologii Sanivitas zaprasza Pacjentki do Naszych Poradni Sanivitas w Bytomiu i w Zabrzu do przeprowadzania badań profilaktycznych (usg piersi i mammografii), jak też diagnostyki na poziomie podstawowym oraz pogłębionym (biopsje) oraz do planowania leczenia onkologicznego i monitorowania stanu zdrowia po leczeniu.

W przyjaznej atmosferze przy użyciu nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej doświadczony zespół lekarsko-pielęgniarski zadba o Twoje zdrowie.

Zapraszamy.

rak piersi badania obrazowe