Wpływ COVID-19 na raka piersi

Stosowanie neoadiuwantowej terapii hormonalnej (NET) znacznie wzrosło w ciągu pierwszych 8 miesięcy pandemii COVID-19 u kobiet z rakiem piersi z dodatnim receptorem estrogenowym (ER+). Pacjentki te byłyby normalnie wpierw poddane operacjom, ale z powodu ograniczeń, opóźnień z powodu pandemii, operacje te zostały opóźnione z powodu pandemii.

„Postawiliśmy hipotezę, że oferując nietoksyczną terapię, będziemy w stanie utrzymać pacjentów przy sobie do czasu odnowienia środków ochrony osobistej i dostania się na salę operacyjną. (…) I chociaż niewielka liczba kobiet z guzami ER + i tak zachoruje na NET, odkryliśmy, że ponad jedna trzecia pacjentów z rakiem piersi ER + była leczona NET z powodu COVID-19 w ciągu pierwszych 8 miesięcy ubiegłego roku. (…) Rok później 31% tej samej populacji pacjentek nadal choruje na NET”.

– powiedział naczelny autor Lee Wilke, profesor chirurgii, University of Wisconsin School of Medicine and Public Health, Madison, Wisconsin.

Badanie zostało zaprezentowane podczas corocznego internetowego spotkania American Society of Breast Surgeons (ASBrS).

Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoiło, nawet kilka miesięcy temu, nawet w tym tygodniu, nie odkładaj badań, przyjdź na konsultację specjalistyczną.

Przychodnie Sanivitas – Bliżej Pacjenta