Pracownie Diagnostyczne Sanivitas

Tel.: 32-411-56-57

Pracownie diagnostyczne: USG

USG

W ramach Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Pracowni diagnostycznej wykonujemy bezpłatne badania USG jamy brzusznej i USG tarczycy dla Dzieci i Dorosłych.

Warunkiem wykonania bezpłatnego badania  USG jest posiadanie skierowania od Lekarza Rodzinnego Poradni Sanivitas. Lekarz Rodzinny wydaje skierowanie na badanie USG w czasie wizyty lekarskiej w celu pogłębienia koniecznej diagnostyki lub jako badanie profilaktyczne. Pracownie diagnostyczne Zapraszamy!

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Bez wątpienia odpowiednie przygotowanie do badania ma wpływ na prawidłowe jego przeprowadzenie. W związku z tym wieczorem w przeddzień badania wskazana jest dieta łatwostrawna, z ograniczeniem  pokarmów wzdymających, w tym surowych jarzyn, owoców, roślin strączkowych. Dodatkowo możesz przyjąć Espumisan (3 x 2 kapsułki), dostępny w aptekach bez recepty. Warto sięgnąć po ten lek ze względu na fakt, że usuwa on z przewodu pokarmowego powietrze, które może stanowić przeszkodę dla ultradźwięków.

Badanie wykonujemy na czczo. Jeśli przyjmujesz leki, zażyj je nie później niż na godzinę przed badaniem i popij 1/2 szklanki niegazowanej wody.
W miarę możliwości badanie wykonujemy z wypełnionym pęcherzem moczowym.
Bez wątpienia istotnym jest abyś przyniósł wyniki poprzednich badań USG danej okolicy lub wyniki innych badań, dotyczących danego schorzenia/ objawów.
Do badania należy odsłonić brzuch, w związku z tym ubierz się w luźną, wygodną odzież.

6 godzin przed badaniem:

  • unikaj przyjmowania pokarmów,
  • nie pij żadnych płynów, poza niesłodzoną wodą niegazowaną (zrezygnuj zwłaszcza kawy i mocnej herbaty),
  • unikaj palenia papierosów,
  • nie żuj gumy.

2 godziny przed badaniem:

  • wypij 1 do 4 szklanek wody niegazowanej i nie oddawaj moczu (ilość wypitego płynu, potrzebna do wypełnienia pęcherza jest kwestią indywidualną).

 Pracownie diagnostyczne: EKG

Elektrokardiografia – EKG to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które wykonujemy w celu oceny pracy serca oraz wykrycia ewentualnych zaburzeń rytmu serca. Nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. W trakcie badania na klatce piersiowej i  kończynach Pacjenta umieszczane są elektrody, zbierające informacje o czynności elektrycznej serca. Zapis badania nazywamy elektrokardiogramem.

Przed wykonaniem badanie ekg należ się rozebrać do pasa w górę w związku z tym jeśli wiesz, że takie badanie będzie wykonywane – ubierz się wygodnie.

Pracownie diagnostyczne: Spirometria

Uwaga pracownia czasowo wyłączona – aparat w konserwacji!

Spirometria służy do zbadania pojemności i objętości płuc oraz przepływu powierza w płucach i oskrzelach w poszczególnych fazach cyklu oddechowego. Do wykonania spirometrii służy spirometr.

Jak przygotować się do badania?

  • przed badaniem nie pal papierosów ani nie pij alkoholu (minimum przez 4 godziny, a najlepiej przez dobę),
  • włóż wygodne ubranie, które nie krępuje ruchów tułowia (brzucha i klatki piersiowej),
  • minimum 2  godziny przed badaniem nie jedz obfitych posiłków,
  • około 30 minut przed badaniem zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego.
  • Często przed spirometrią konieczne jest odstawienie zażywanych leków, co należy uzgodnić indywidualnie z Lekarzem zlecającym badanie

Pracownie diagnostyczne: Mammografia

Zapraszamy na badania do Zabrza i Bytomia

Mammografia jest nieinwazyjnym i czułym badaniem, wykorzystywanym w profilaktyce raka piersi.

W ramach Programu Walki z Rakiem Piersi NFZ refunduje badanie kobietom w wieku przedziale wiekowym 45-74 lat co 24 miesiące.

Sprawdź także

pracownie diagnostyczne Mammografia