Mammografia MMG

Tel.: 32-411-56-57

Mammografia w Poradniach Sanivitas jest wykonywana w ramach:

Poradnia Profilaktyki Chorób Piersi

Poradnia Profilaktyki Chorób Piersi Sanivitas w Bytomiu

Pracownia Mammografii w Bytomiu

Pracownia Mammografii w Zabrzu

 

Mammografia jest prześwietleniem rentgenowskim z użyciem niskiej dawki promieniowania, dzięki prześwietleniu możemy zbadać piersi i wykryć w nich ewentualne zmiany chorobowe w tym także nowotworowe. Jest to podstawowe badanie, które zalecamy  do wykrywania i diagnozowania raka piersi.

W ramach Poradni i Gabinetu Profilaktyki i Chorób Piersi Sanivitas w Bytomiu i w Zabrzu oferujemy wykorzystanie zdobyczy nowoczesnej medycyny przy udziale doświadczonego Zespołu Lekarsko-Pielęgniarskiego w walce z rakiem piersi. Od systematycznej profilaktyki poprzez diagnostykę na poziomie podstawowym i pogłębionym do planowania ewentualnego leczenia, także monitorowanie po leczeniu.

Od kilku tygodni w naszej Poradni Profilaktyki Chorób Piersi Sanivitas w Bytomiu Pacjentkom służy nowoczesny,  światowej klasy mammograf: Giotto Class . W połączeniu z wieloletnim doświadczeniem Lekarzy zapewnia najwyższy standard diagnostyki raka piersi.

Mammografia jest badaniem:

 1. przesiewowym, jako istotny filar profilaktyki raka piersi służy do wykrywania wczesnych zmian nowotworowych u Kobiet, które nie zgłaszają żadnych niepokojących objawów ze strony piersi.
 2. wykorzystywanym w diagnostyce chorób piersi u osób, które zgłosiły się z powodu dolegliwości lub objawów choroby piersi

Objawy, z którymi należy niezwłocznie zgłosić się do Lekarza Rodzinnego lub  do Poradni albo Gabinetu Chorób Piersi, ponieważ mogą być objawami raka piersi i wymagają bezsprzecznie dalszej diagnostyki:

 •  wyczuwalny guzek w piersi lub w okolicy pachy,
 • zmiana wyglądu skóry na piersi, marszczenie, zaczerwienienie, owrzodzenie
 • wciągnięcie brodawki sutkowej
 • wyciek z brodawki, zwłaszcza krwisty,
 • zmiana kształtu piersi
 • powiększenie lub opadanie jednej piersi,
 • powiększone węzły chłonne pachowe, guz w dole pachowym
 • obrzęk pachy
 • obrzęk kończyny górnej

Mammografia przesiewowa

Kluczową rolę w rozpoznawaniu wczesnych postaci raka piersi . z pewnością odgrywa Mammografia przesiewowa.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, wykonywanie tego badania zaleca się kobietom:

 1. od 40  do 50 roku życia — raz na 2 lata;
 2. po 50  roku życia — raz w roku;

Informacje dotyczące mammografii przesiewowej :

 1. Mammografię najlepiej wykonać  w ciągu pierwszych 10 dni cyklu miesiączkowego (ze względu na strukturę i bolesność piersi)
 2. Kobiety, u których w rodzinie występował rak piersi, lub pacjentki, które z innych przyczyn znalazły się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, powinny wykonywać mammografię częściej. Zazwyczaj zaleca się im wykonywanie badania corocznie, począwszy od 40. roku życia.

W ramach Narodowego Programu Profilaktyki Raka Piersi bezpłatna mammografia przesiewowa przysługuje Kobietom w wieku 45-74 lat, które

 • w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanego badania; (badanie co 2 lata)
 • po upływie roku- kobietom, które:
  • w rodzinie występuje mutacja genowa BRCA 1 lub BRCA 2;
  • jedna z najbliższych członkiń rodziny miała raka piersi lub jego podejrzenie.
 • otrzymały takie zalecenie po wykonaniu badania w Programie w poprzednim roku

W przypadku Kobiet spełniających powyższe kryteria ( kwalifikujących się do programu Profilaktyki Raka Piersi)  wystarczy zarejestrować się na badanie (bez skierowania) w Poradni Profilaktyki Chorób Piersi Sanivitas w Bytomiu lub w Pracowni Mammografii w Zabrzu. Podczas wizyty niezbędny będzie dokument tożsamości.

mammografia

Mammografia diagnostyczna

Podstawowym badaniem wykorzystywanym w celu wyjaśnienia niepokojących objawów, takich jak guzki wyczuwane podczas samobadania lub podczas badania piersi przeprowadzanego przez lekarza jest Mammografia diagnostyczna.

O chorobach piersi, objawach, diagnostyce dowiesz się na naszej stronie: Choroby Piersi: Profilaktyka znaczy życie.

Przygotowanie do mammografii

 1. Mammografii nie powinno się wykonywać na około tydzień przed spodziewaną miesiączką, ponieważ piersi są w tym okresie nabrzmiałe i tkliwe.
  Mammografię  najlepiej wykonywać podczas pierwszych 7 dni od pierwszego dnia miesiączki. Koniecznie należy poinformować swojego lekarza lub technika radiologicznego przeprowadzającego badanie, jeśli istnieje możliwość, że jest się w ciąży;
 2. W dniu badania mammograficznego nie zaleca się stosowania w okolicy pach oraz skóry piersi dezodorantów, talku czy balsamów. Zawarte w nich substancje chemiczne mogą ulec krystalizacji i dać w badaniu obraz mikrozwapnień;
 3. Jeśli w dniu, kiedy wykonywana jest mammografia, odczuwane są różnego rodzaju dolegliwości, np. bolesność piersi, należy o tym poinformować osobę przeprowadzającą badanie. Będzie ona z tym większą ostrożnością obchodziła się z bolesną piersią;
 4. Jeśli wcześniej wykonywana była MMG, należy zabrać ostatni wynik ze sobą. Na pewno przyda się on Lekarzowi opisującemu badanie (dla porównania);
 5. Na zakończenie warto zapytać, kiedy i gdzie będzie można odebrać wynik badania. Nie należy zakładać, że brak informacji o złym wyniku to dobry znak;
 6. Na badanie najlepiej przyjść w wygodnym ubraniu dwuczęściowym. Dzięki temu łatwiej będzie rozebrać się do pasa.

Przed badaniem mammografii lekarz może zapytać o:

 1. wiek;
 2. datę ostatniej miesiączki;
 3. ciążę;
 4. karmienie piersią;
 5. przyjmowane leki hormonalne (np. tabletki antykoncepcyjne, hormonalną terapię zastępczą);
 6. operacje piersi;
 7. czy w rodzinie występował rak piersi lub rak jajnika;
 8. czy wcześniej były przeprowadzane badania piersi – jeżeli tak, należy mieć przy sobie ich wyniki.

Mammografia – przebieg badania

W trakcie badania technik radiologiczny lub lekarz umieszcza pierś w odpowiedniej pozycji na płycie mammografu. Następnie gruczoł jest uciskany przez drugą płytę (zazwyczaj plastikową). Technik będzie stopniowo zwiększał ucisk na pierś w trakcie badania.

Niewielkie uciśnięcie piersi jest konieczne:

 1. w celu wyrównania wszelkich zgrubień w piersi – tak, żeby dobrze uwidocznić wszystkie tkanki piersi;
 2. aby gęstość tkanek mogła się równomiernie rozłożyć i nie doszło do przesłonięcia niewielkich prawidłowości przez przerośnięte nawarstwienia otaczających tkanek;
 3. do utrzymania piersi w jednej pozycji, żeby wynik niewielkiego poruszenia obraz nie został rozmazany.

Mammografię należy wykonywać w dwóch pozycjach – zwykle na stojąco (od góry do dołu) , a także w pozycji skośno-bocznej. Podczas badania kobieta może zostać poproszona o zmianę pozycji. Po przyjęciu odpowiedniej pozycji należy w niej pozostać. Czasem podczas badania konieczne jest wstrzymanie na kilka sekund oddechu, co pozwala wyeliminować rozmycie obrazu.

Mammografia wykonywana jest osobno dla każdej piersi i trwa nie dłużej niż kwadrans. Po zakończeniu badania należy zapytać, w jakim terminie można odebrać wyniki.

 

Mammografia – korzyści i ryzyko

 1. Mammografia  umożliwia wykrycie guzków o niewielkich rozmiarach. Zazwyczaj, jeśli zmiana nowotworowa jest niewielka, rokowanie odnośnie jej wyleczenia jest lepsze;
 2. Mammografię wykonujemy także jako badanie przesiewowe w celu wykrywania raka piersi oraz innych nieprawidłowości tkankowych np. zwapnień. Umożliwia wykrycie zmian w przewodach gruczołów mlecznych (tzw. raka przewodowego in situ – DCIS). MMG jest jedyną skuteczną metodą wykrywania tych zmian;
 3. Po zakończeniu badania promienie nie pozostają w organizmie.

W ok. 15% przypadków zdarza się, że wynik mammografii jest fałszywie dodatni. Oznacza to, że  Mammografia pokazuje  zmianę, która tak naprawdę jest elementem prawidłowej tkanki piersi. Z tego względu w celu wyjaśnienia wyniku wykonujemy dodatkowo badanie USG piersi, a jeśli wątpliwości nadal nie zostały rozwiane – biopsję piersi pod kontrolą USG.

Mammografia – Ograniczenia

 1. Mammografia w wielu wypadkach nie pozwala na stwierdzenie, czy uwidoczniona zmiana jest łagodna czy złośliwa. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań;
 2. Implanty piersi mogą utrudniać obrazowanie piersi, ponieważ silikon nie jest w pełni przepuszczalny dla promieniowania rentgenowskiego i może zasłaniać tkanki znajdujące się za nim, zwłaszcza jeśli implant został umieszczony przed mięśniem piersiowym, a nie pod nim. Doświadczeni technicy i lekarze wiedzą, jak uciskać pierś z implantem podczas badania, aby polepszyć obraz, jednocześnie nie uszkadzając samego implantu;
 3. W przypadku posiadania implantów należy podczas rejestracji na badanie mammograficzne upewnić się, że dana placówka dysponuje odpowiednim sprzętem, a technik i lekarz zajmujący się wykonaniem prześwietlenia mają odpowiednie doświadczenie w mammografii  u kobiet z implantami.

Pacjentka ze złym wynikiem badania mammograficznego dostaje skierowanie na dalsze badania: dodatkowe USG, mammografię uzupełniającą lub biopsję cienko lub gruboigłową albo biopsję mammotomiczną.

Mammografia i USG piersi porównanie badań

Mammografia i USG piersi są badaniami uzupełniającymi się
Oba są bezpieczne, jednak mammografia jest częściej wykonywana kobietom dojrzałym, ponieważ w ich piersiach dominuje tkanka tłuszczowa,. U młodszych kobiet dominuje budowa gruczołowa, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie USG piersi, które jest również bezpieczniejsze dla kobiet w ciąży.

Głównym przeciwwskazaniem do wykonania mammografii jest ciąża.

Częste pytania  na temat mammografii

Czy potrzebuję skierowania od lekarza, aby bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne piersi?

Wszystko zależy od wieku kobiety. Bezpłatny program profilaktyczny raka piersi (bez skierowania) obejmuje kobiety  w wieku 45-74 lat, spełniające jedno z poniższych kryteriów:

– w ciągu ostatnich dwóch lat nie było wykonywane badanie mammograficzne w ramach programu profilaktyki raka piersi

– lub Pacjentka otrzymała w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne zalecenie-zaproszenie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:

 • rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),
 • mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2;

W przypadku kobiet spełniających powyższe kryteria wystarczy zarejestrować się na wizytę . Podczas wizyty niezbędny będzie dokument tożsamości. Ponieważ jednym z elementów programu profilaktycznego jest wypełnienie ankiety, warto zabrać ze sobą okulary (jeśli zachodzi taka potrzeba).

Nie spełniam wszystkich kryteriów wymaganych do skorzystania z bezpłatnej mammografii, czy wobec tego mogę się zarejestrować do Poradni Profilaktyki Chorób Piersi (w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia)? 

Tak, będzie wówczas potrzebne skierowanie od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) lub  Lekarza Specjalisty np.  Ginekologa. Ważne, aby skierowanie wypisał Lekarz pracujący w ramach umowy z NFZ (nie zaś komercyjnie). Jeśli podczas wizyty w Poradni Profilaktyki Chorób Piersi Lekarz stwierdzi wskazania do wykonania mammografii, wówczas wypisze skierowanie i badanie będzie wykonane w ramach NFZ.

Śląski Ośrodek Onkologii Sanivitas zaprasza Pacjentki do Naszych Poradni Sanivitas w Bytomiu oraz w Zabrzu do przeprowadzania badań profilaktycznych (usg piersi i mammografii), diagnostyki na poziomie podstawowym oraz pogłębionym (biopsje) oraz do planowania leczenia onkologicznego i monitorowania stanu zdrowia po leczeniu.

W przyjaznej atmosferze przy użyciu nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej doświadczony zespół lekarsko-pielęgniarski zadba o Twoje zdrowie.

Zapraszamy.

Poradnia Bytom