Poradnia Profilaktyki Chorób Piersi NFZ

Nasz zespół specjalistów z zaangażowaniem pomaga kobietom, które:

Jesteś zdrową kobietą i chcesz bezpłatnie wykonać badanie USG piersi lub mammografię?

Zaobserwowałaś niepokojące Cię zmiany w wyglądzie lub w strukturze piersi?

Otrzymałaś od lekarza skierowanie do Poradni Chorób Sutka?

Nasz zespół doświadczonych specjalistów pomaga rocznie tysiącom kobiet, które na jedno z powyższych pytań odpowiedziały: tak.  

Mieszczący się w Bytomiu Śląski Ośrodek Onkologii Sanivitas oferuje pacjentkom dostęp do bezpłatnych badań profilaktycznych (USG piersi, mammografia). W przypadku potrzeby dalszej diagnostyki chorób piersi,  zapewniamy dostęp do takich zabiegów, jak: biopsja mammotomiczna (MMT), biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAS), biopsja aspiracyjna gruboigłowa (BAG). Nasza placówka w Zabrzu oferuje bezpłatne badania mammograficzne. W komfortowych warunkach i kameralnej atmosferze pomagamy kobietom borykającym się z chorobami piersi- od etapu diagnostyki, po planowanie leczenia w przypadku zdiagnozowania raka piersi. 

Bezpłatne USG piersi w pytaniach i odpowiedziach

 1.  Jakie warunki muszę spełnić, aby skorzystać z bezpłatnego badania USG piersi?

  Do naszej Poradni Profilaktyki Chorób Piersi na konsultację i bezpłatne badanie USG piersi może zgłosić się każda kobieta, która posiada skierowanie wypisane przez lekarza pracującego w oparciu o umowę z NFZ. Może to być zarówno skierowanie od lekarza rodzinnego (POZ), jak i lekarza pracującego w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, np. ginekologa, chirurga, onkologa.

 2. Otrzymałam skierowanie na badanie piersi od lekarza, do którego chodzę prywatnie, czy mogę wykonać w Sanivits bezpłatne USG piersi?

  Nie, w przypadku skierowań od specjalistów, którzy nie posiadają podpisanej umowy z NFZ wizyta w naszej poradni będzie odpłatna. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby udać się do swojego lekarza rodzinnego z takim skierowaniem i poprosić o badanie i skierowanie do Poradni Chorób Piersi/ Sutka- wówczas, wizyta w naszej placówce będzie nieodpłatna.

 3. Ile razy w roku mogę skorzystać z bezpłatnego USG piersi?O potrzebie wykonania USG piersi decyduje każdorazowo lekarz.
 4. Czy do badania USG piersi potrzebne jest specjalne przygotowanie?W wielu rekomendacjach postuluje się, aby USG piersi było wykonywane w pierwszej fazie cyklu lub bezpośrednio po miesiączce. 

 

Bezpłatna mammografia w Bytomiu i Zabrzu

 1. Czy potrzebuję skierowania od lekarza, aby bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne piersi?

Wszystko zależy od wieku kobiety. Bezpłatny program profilaktyczny raka piersi (bez skierowania) dedykowany jest kobietom  w wieku 50-69 lat, spełniającym jedno z poniższych kryteriów:

– w ciągu ostatnich dwóch lat nie było wykonywane badanie mammograficzne w ramach programu profilaktyki raka piersi

– otrzymanie w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemnego wskazania do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:

 • rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),
 • mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2;
 • brak wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

W przypadku kobiet spełniających powyższe kryteria wystarczy zarejestrować się na wizytę, podczas wizyty niezbędny będzie dokument tożsamości. Ponieważ jednym z elementów programu profilaktycznego jest wypełnienie ankiety, warto zabrać ze sobą okulary (jeśli zachodzi taka potrzeba). 

 1. Nie spełniam wszystkich kryteriów wymaganych do skorzystania z bezpłatnej mammografii, czy wobec tego mogę się zarejestrować do Poradni Chorób Piersi (w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia)? 

Tak, będzie wówczas potrzebne skierowanie od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) lub np. ginekologa. Ważne, aby skierowanie było wypisane przez lekarza pracującego w ramach umowy z NFZ (nie zaś komercyjnie). Jeśli podczas wizyty w Poradni Chorób Piersi specjalista stwierdzi wskazania do wykonania mammografii, wówczas wypisze skierowanie i badanie będzie wykonane w ramach NFZ. 

 1. Jaka jest cena badania mammografii, gdy jest ona wykonywana komercyjnie odpłatnie)? 

Mimo, iż część kobiet korzysta z badania mammograficznego odpłatnie należy zaznaczyć, iż do badań radiologicznych wymagane jest skierowanie od specjalisty, który potwierdza, iż brak jest przeciwwskazań do wykonania takiego badania. Cena badania, to 60 PLN za badanie jednej piersi (w przypadku badania dwóch piersi koszt, to 100 PLN). 

Pragniemy przypomnieć, iż w obecnym stanie prawnym do korzystania poza kolejnością ze świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, upoważnione są poniższe grupy pacjentów:

 • Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu
 • – inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci
 • – uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani – w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa
 • – Kobiety w ciąży (od 01.01.2017)
 • – Świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (od 01.01.2017)
 • – działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych (od 31.08.2017)
 • – osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (od 01.07.2018)
 • – osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (od 30.10.2018)

W przypadku osób posiadających status uchodźcy do skorzystania z nieodpłatnych świadczeń niezbędne jest objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym. 

Powyższe usługi wykonujemy bezpłatnie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.


Spis treści:

 

Co obejmuje porada specjalistyczna?

Jakie badania diagnostyczne są stosowane w profilaktyce chorób piersi?

Szybka terapia onkologiczna DiLO


Nasze usługi

 

Gabinety prywatne

Szczepienia i medycyna podróży

Pracownie