poradnia-chorób-piersi-saniivitas

Poradnia Chorób Piersi Sanivitas wspiera od 10 lat tysiące kobiet- od badań profilaktycznych po diagnostykę i planowanie leczenia raka piersi. W ramach Poradni Chorób Piersi oferujemy zarówno wizyty profilaktyczne (wywiad lekarski, analiza dostarczonej dokumentacji, badanie palpacyjne, USG piersi, bezpłatna mammografia), oraz bezpłatny dostęp do takich metod diagnostycznych, jak: biopsja aspiracyjna cienko- i gruboigłowa, oraz biopsja mammotomiczna. Nasz zespół doświadczonych chirurgów, pielęgniarek i pracowników obsługi rejestracji zapewnia pacjentkom kameralną atmosferę, tak ważną w przypadku podejrzenia raka piersi. Wiemy, jak trudną i stresującą sytuacją jest podejrzenie choroby nowotworowej, dlatego każda kobieta spotyka się u nas z holistycznym podejściem ze strony personelu.

Rak piersi- nie daj się zaskoczyć!

Co roku na świecie miliony kobiet przegrywają nierówna walkę z rakiem piersi. Co gorsza, nowotwór ten rozwija się nawet u młodych kobiet. Śląski Ośrodek Onkologii SANVITAS postawił sobie za cel edukację kobiet w zakresie profilaktyki raka piersi. Niebawem uruchamiamy na Śląsku cykl bezpłatnych warsztatów adresowanych zarówno do placówek edukacyjnych, jak i klubów seniora; tak, aby objąć edukacją jak najszersze grono kobiet. 

jakie-narady-atakuje-rak-sanivitasz

Choroby piersi- niepokojące objawy, z którymi zgłaszają się do nas pacjentki

Wiele kobiet po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów w obrębie piersi zastanawia się, czy są na tyle alarmujące, aby zgłosić się do Poradni Chorób Piersi. Nasi specjaliści podkreślają, iż wizyta w takiej poradni powinna być stałym elementem dbania o zdrowie- niezależnie od tego, czy objawy występują, czy też nie. W przypadku raka piersi najważniejsza jest profilaktyka: samobadanie piersi, poddawanie się badaniom: USG/ mammografia, gdyż nowotwór ten wykryty odpowiednio wcześnie daje szansę na wyleczenie. Wiele zmian w piersiach w toku dalszej diagnostyki okazuje się finalnie zmianą łagodną. Jednak z całą pewnością poniższe objawy powinny skłonić kobietę do wizyty w naszej placówce.

Niepokojącymi objawami, które można w ten sposób wykryć, są:

  • nietypowe marszczenie się i naciąganie skóry,
  • wyczuwalny guzek na obszarze piersi lub pachy,
  • zmiana wyglądu skóry wokół brodawki sutkowej,
  • wciągnięcie brodawki sutkowej lub wyciek wydzieliny z krwią,
  • nietypowa zmiana kształtu, powiększenie lub opadanie jednej piersi,
  • powiększone węzły pachowe, nietypowe obrzęk pachy.

Warunki skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w Poradni Profilaktyki Chorób Piersi znajdziecie państwo (tutaj)!

Poradnia Chorób Piersi Sanivitas -diagnostyka pogłębiona chorób piersi

Jeśli nasi specjaliści stwierdzą podczas wizyty, iż wykryta w piersi zmiana wymaga dalszej diagnostyki, Śląski Ośrodek Onkologii SANIVITAS oferuje pacjentkom dostęp do zaawansowanych metod diagnostycznych ( bezpłatnie, w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia) takich, jak np. biopsje. Mimo, iż wiele kobiet obawia się tej metody, należy podkreślić, iż personel naszej placówki w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie dokłada wszelkich starań, aby badanie było dla pacjentki jak najmniej uciążliwe i jak najmniej bolesne. Rodzaje biopsji wykonywane w SANIVITAS:

– BIOPSJA CIENKOIGŁOWA – procedura polegająca na pobraniu materiału cytologicznego przy pomocy strzykawki zakończonej cienką igłą. Nie wymaga stosowania znieczulenia. Badanie to umożliwia ocenę pobranych komórek, jednak nie może ocenić struktury tkanek.

-BIOPSJA GRUBOIGŁOWA POD KONTROLĄ USG – metoda ta jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu igły o dosyć dużej średnicy (2,1 mm). Dzięki mechanizmowi tak zwanego “pistoletu biopsyjnego” pobiera z tkanki guza wałeczek i tym samym pozwala na uzyskanie materiału do pełnego badania histopatologicznego oraz immunohistochemicznego. 

-BIOPSJA MAMMOTOMICZNA – najnowocześniejsza metoda, stosowana w ramach dalszej diagnostyki po wykryciu zmian podczas mammografii lub USG. Polega na precyzyjnym pobraniu wycinków z piersi w celu ustalenia charakteru zmiany. Tego rodzaju biopsję można stosować także przy usuwaniu niewielkich zmian, z zachowaniem marginesu bezpieczeństwa. Poradnia SANIVITAS dysponuje nowoczesnym mammotomem, umożliwiającym przeprowadzenie u naszych pacjentek szybkiej i skutecznej diagnostyki.

Rak piersi, to nie wyrok!

W przypadku wykrycia u pacjentki zmian o charakterze nowotworowym, SANIVITAS realizuje szybką terapię onkologiczną w ramach umowy z NFZ. Do skorzystania z niej uprawnieni są pacjenci posiadający Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO). Może wystawić ją lekarz POZ w przypadku podejrzenia nowotworu lub specjalista, który rozpozna nowotwór na podstawie wyników badań. 

Pacjent z rozpoznaną chorobą nowotworową, posiadający kartę DiLO, wymaga przygotowania indywidualnego planu leczenia onkologicznego. Zajmuje się tym nasz interdyscyplinarny zespół specjalistów, a każdemu z podopiecznych dedykowany jest koordynator, który towarzyszy pacjentowi podczas całej terapii.. Jego zadaniem jest zbieranie dokumentacji medycznej, nadzór nad terminarzem badań i zabiegów oraz umawianie na konsultacje.

Zapraszamy do korzystania z naszej placówki w Bytomiu. 

Samobadanie piersi w domu.

Należy wykonywać je raz w miesiącu i dotyczy to każdej kobiety.

samobadanie-piersi-sanivitas

Dzień  od 6-go do 9-go dnia cyklu miesiączkowego, licząc za pierwszy dzień – 1 dzień krwawienia

samobadanie-piersi-sanivitas

Jeśli już nie miesiączkujesz wybierz jeden i ten  sam dzień kolejnego miesiąca na przykład  pierwszy lub  ostatni…

Samobadanie piersi

samobadanie-piersi-sanivitas
samobadanie-piersi-sanivitas
samobadanie-piersi-sanivitas
samobadanie-piersi-sanivitas
samobadanie-piersi-sanivitas

Link do filmu video

Poradnia Chorób Piersi Sanivitas- ultrasonografia

USG jest rekomendowane kobietom przed 50. rokiem życia, u których ze względu na „gęstszą” budowę piersi mammografia jest mniej skuteczna. USG to badanie nieinwazyjne, bezbolesne, bezpieczne i dokładne. Najlepiej jest zgłaszać się na nie raz do roku, szczególnie w przypadku występowania czynników ryzyka.

Poradnia Chorób Piersi Sanivitas – mammografia

mammografia-sanivitas

Nieinwazyjna metoda, wykorzystująca niewielką dawkę promieni rentgenowskich. Jest bezpieczną i skuteczną procedurą wykrywania zmian w piersiach, zalecaną zwłaszcza między 50. a 69. rokiem życia. Kobiety w tym wieku kwalifikują się do bezpłatnej mammografii w ramach programu profilaktycznego NFZ (raz na 24 miesiące lub raz na 12 miesięcy, jeżeli należą do grupy podwyższonego ryzyka).

Poradnia Chorób Piersi Sanivitas – biopsja 

lekarz-rodzinny-sanivitas

Na biopsję kierowane są pacjentki, u których wykryto zmiany w piersiach. Choć perspektywa biopsji może być stresująca, warto pamiętać, że nie wszystkie guzki mają rakowy charakter, większość to nowotwory łagodne, jednak aby to stwierdzić, trzeba pobrać materiał cytologiczny. Istnieją różne rodzaje biopsji:

  • cienkoigłowa,
  • gruboigłowa,
  • mammotomiczna (najnowocześniejsza metoda, którą można stosować także przy usuwaniu niewielkich zmian).

Zobacz więcej

Umów wizytę

Nasze usługi

Nasze usługi