Odwiedź nasze media społecznościowe:

Mammografia jest to obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego (sutka) z użyciem promieni rentgenowskich. Badanie to wykonuje się specjalnym aparatem rentgenowskim (mammograf).

Pozwala to na odróżnienie poszczególnych struktur oraz zmian patologicznych sutku. Szczególnie przydatna jest w badaniach przesiewowych.

Pracownia mammograficzna w Bytomiu

W Śląskim Ośrodku Onkologii SANIVITAS uruchomiliśmy nowoczesną Pracownię Mammograficzną wyposażoną w NOWY MAMMOGRAF LORAD M-IV amerykańskiej firmy HOLOGIC wraz z systemem kontroli jakości.

Panie w wieku 50 – 69 lat zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne – bez skierowania od lekarza, wystarczy zgłosić się z dowodem osobistym.

W razie stwierdzenia zmian w badaniu mammograficznym zapewniamy na miejscu kompleksową diagnostykę i dalsze leczenie.

W ramach etapu pogłębionej diagnostyki bezpłatniewykonamy USG piersi cyfrowymi aparatami ultrasonograficznymi, jeśli będzie to konieczne zrobimy biopsję mammotomiczną.

Zespół najlepszych specjalistów czeka na Ciebie!

Dr n. med. Piotr Bednarski

BADANIA POPRZEDZAJĄCE

W niektórych przypadkach przed mammografią wykonuje się ultrasonografię (USG) lub biopsję cienkoigłową gruczołu sutkowego.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednakże zaleca się, aby badanie to przeprowadzać w I fazie cyklu miesiączkowego.

OPIS BADANIA

Do badania pacjentka rozbiera górną połowę ciała. Zdjęcia rentgenowskie wykonuje się w dwóch podstawowych projekcjach. W projekcji góra-dół oraz w projekcji bocznej, pacjentka pozostaje w pozycji stojącej. Badana pierś jest uciśnięta między podstawką z kasetą rentgenowską a plastikową płytą kompresyjną. Projekcję boczną wykonuje się celem uwidocznienia zmian leżących głęboko w gruczole, zwłaszcza blisko ściany klatki piersiowej – zmian trudnych do badania palpacyjnego. Podstawowe projekcje uzupełnia się czasami projekcją skośną w celu uwidocznienia zmian w tzw. ogonie Spence’a i dla oceny pachowych węzłów chłonnych.

W badaniach przesiewowych stosuje się projekcję skośną.

CZAS

Mammografia trwa kilka minut.

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE PRZED BADANIEM:

Ciąża.
Wyniki innych badań: USG sutków, mammografia.
Badania radiologiczne – wykonane w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?

Nie ma specjalnych zaleceń.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

Bóle sutka, krwiak podskórny.

Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Nie może być wykonywane u kobiet w ciąży. Należy unikać wykonywania badania u kobiet w II połowie cyklu miesiączkowego, u których zaistniała możliwość zapłodnienia.

sto
logo-nfz-ok
01
iso logo
02
04
KONTAKT