Profilaktyka przeciwnowotworowa „męskich” nowotworów

Profilaktyka raka prostaty i raka jądra w Zabrzu

Co musisz wiedzieć?

Rak jądra cechuje się dość dobrym rokowaniem. Liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Niestety wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje.

Raka prostaty co roku diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn w Polsce, a wskaźnik umieralności wśród pacjentów z tą chorobą sięga nawet 50 proc. Polska jest jednym z niewielu państw, w których wbrew ogólnemu trendowi- zachorowalność i umieralność na nowotwór gruczołu krokowego wzrasta.

AKCJA DLA MĘŻCZYZN I ICH ZDROWIA

Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache – wąsy oraz November – listopad. Celem kampanii Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować. Luźna i zabawna forma kampanii sprzyja podejmowaniu trudnych i ważnych tematów. Idea kampanii Movember jest prosta – przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder. Celem akcji jest przebicie się do świadomości mężczyzn. Ważne, aby świadomość zdobywali także nasi bliscy.

Movember to próba wytrącenia z natłoku codziennych spraw oraz przypomnienie, że najważniejsze jest zadbanie o własne zdrowie. 

O ile kampanie promujące profilaktykę nowotworów kobiecych (na czele z rakiem piersi) w pełni zaaklimatyzowały się w Polsce i na świecie, o tyle w przypadku nowotworów na które chorują mężczyźni, nadal mówi się o nich zbyt mało. A statystyki nie pozostawiają złudzeń.

STATYSTYKI ZACHOROWAŃ

Szacuje się, że jeden na trzech mężczyzn w wieku od 50 do 80 lat i 80% mężczyzn w wieku powyżej 80 lat zachoruje na raka prostaty. Ryzyko rozwoju choroby wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn w wieku powyżej 5 lat. Ten rak jest niezmiennie czwartą największą śmiertelnością na świecie. Coraz więcej wiemy o czynnikach mogących wpływać na rozwój choroby nowotworowej, profilaktyce i badaniach profilaktycznych. W tym celu powstała kampania Movember, po polsku Wąsopad.

ZADZWOŃ DO NAS I UMÓW  BADANIE PROFILAKTYCZNE.

🎀 Pamiętaj, że zawsze możesz porozmawiać o niezbędnych badaniach profilaktycznych ze swoim lekarzem POZ w Poradni Lekarza Rodzinnego NFZ dla dzieci i dorosłych.
KONTAKT:
Galeria Zdrowie – Przychodnia Sanivitas
ul. Wolności 299 w Zabrzu
tel: +48 (32) 411-56-57
♥ Przychodnie Sanivitas – Bliżej Pacjenta ♥