Ultrasonografia (USG) jest metodą stosowaną w medycynie od drugiej połowy ubiegłego stulecia. Cieszy się opinią badania bezpiecznego i dokładnego. Jest też procedurą szybką i bezbolesną. DO PRZEPROWADZENIA USG NIE MA ŻADNYCH PRZECIWWSKAZAŃ i MOŻNA WYKONYWAĆ JE U KOBIET W CIĄŻY.
Badanie polegające na obserwacji organów, zlokalizowanych w jamie brzusznej: trzustki, wątroby, nerek, śledziony. Celem badania jest określenie funkcjonowania narządów oraz wykrycie ewentualnych zmian chorobowych. Dzięki USG możliwa jest diagnostyka schorzeń przewlekłych oraz ostrych stanów chorobowych.
Wieczorem w przeddzień badania wskazana dieta łatwo strawna, z ograniczeniem pokarmów wzdymających, w tym surowych jarzyn, strączków, owoców. Dodatkowo możesz przyjąć Espumisan (3 x 2 kapsułki), dostępny w aptekach bez recepty. Preparat ten usuwa z przewodu pokarmowego powietrze, które może stanowić przeszkodę dla ultradźwięków.
Badanie wykonane jest na czczo. Jeśli przyjmujesz leki, zażyj je nie później niż na godzinę przed badaniem i popij 1/2 szklanki niegazowanej wody. W miarę możliwości należy przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy lub wyniki innych badań, dotyczących danego schorzenia/ objawów. W dniu badania należy ubrać się w luźną i wygodną odzież, gdyż do badania trzeba będzie odsłonić brzuch.
Jest jednym z obowiązkowych i kluczowych badań u dzieci, które ocenia rozwój stawów biodrowych. Badanie należy przeprowadzić po 6. tygodniu życia dziecka ale przed ukończeniem 12. tygodnia. USG jest bezbolesne, bezinwazyjne i bezpieczne, nie wymaga również specjalnych przygotowań. Przed badaniem dziecku należy zdjąć pieluchę, a następnie ułożyć na boku lub plecach. Następnie na biodrze dziecka rozprowadzany jest żel, ułatwiający przenikanie fal dźwiękowych, po czym lekarz wykonujący badanie przykłada na pokrytą żelem niewielkie urządzenie, wytwarzające fale dźwiękowe. Te zaś odbijają się od ciała i są przetwarzane na obrazy, widoczne na ekranie komputera. Całe badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Rodzice przez cały czas mogą towarzyszyć niemowlęciu.
Elektrokardiografia (EKG) to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, wykonywane w celu oceny pracy serca oraz wykrycia ewentualnych zaburzeń. Nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. W trakcie badania na klatce piersiowej kończynach pacjenta umieszczane są elektrody, zbierające informacje o czynności elektrycznej serca. Zapis badania nazywamy elektrokardiogramem.
Badanie nie wymaga szczególnych przygotowań. Czasami konieczne jest zgolenie owłosienia u mężczyzn, jeżeli jest obfite, aby nie utrudniało przewodzenia prądu. 5 minut przed badaniem należy odpocząć i wyciszyć się, szczególnie po wchodzeniu po schodach lub innym wysiłku. Tuż przed procedurą należy również wstrzymać się przed piciem zimnych napojów.
Spirometria służy do zbadania pojemności i objętości płuc oraz przepływu powierza w płucach i oskrzelach w poszczególnych fazach cyklu oddechowego. Do wykonania spirometrii służy spirometr.
Jeżeli spirometrię wykonuje się po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela, przed badaniem konieczne jest odstawienie niektórych leków przeciwastmatycznych (jednak tylko wówczas, gdy spirometria będzie wykonywana po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela).
Jeżeli natomiast konieczne jest odstawienie przed badaniem leków rozkurczających oskrzela, rejestratorka medyczna powinna poinformować o tym pacjenta podczas ustalania terminu spirometrii.
Mammografia jest nieinwazyjnym i czułym badaniem, wykorzystywanym profilaktyce raka gruczołu piersiowego (sutka). Swoje zadanie spełnia jednak najlepiej u kobiet po 50. roku życia, młodszym natomiast zaleca się USG (powodem jest inna budowa piersi). NFZ refunduje badanie kobietom w wieku 50-69 lat raz na 24 miesiące, gdy natomiast znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka (dotyczy to zwłaszcza obciążenia rodzinnego), raz na 12 miesięcy. Badanie polega na umieszczeniu piersi na stoliku aparatu mammograficznego i dociska płytką, a następnie wykonuje po dwa zdjęcia każdej piersi.
W naszej poradni dysponujemy wysokiej jakości mammografem LORAD M-IV amerykańskiej firmy HOLOGIC wraz z systemem kontroli jakości.
Ze względu na dyskomfort lub nawet ból odczuwany przez niektóre kobiety podczas badania, pacjentkom, które wciąż miesiączkują, zaleca się przyjście na badanie około 10. dnia cyklu, gdy piersi są mniej wrażliwe na dotyk.