Pracownie, pracownia USG

PRACOWNIA USG

Ultrasonografia (USG) jest metodą stosowaną w medycynie od drugiej połowy ubiegłego stulecia. Cieszy się opinią badania bezpiecznego i dokładnego. Jest też procedurą szybką i bezbolesną. Do przeprowadzenia USG nie ma żadnych przeciwwskazań i można wykonywać je u kobiet w ciąży. Nasza pracownia USG zaprasza na badania.

USG jamy brzusznej

PRACOWNIA USG

Badanie polegające na obserwacji organów, zlokalizowanych w jamie brzusznej: trzustki, wątroby, nerek, śledziony. Celem badania jest określenie funkcjonowania narządów oraz wykrycie ewentualnych zmian chorobowych. Dzięki USG możliwa jest diagnostyka schorzeń przewlekłych oraz ostrych stanów chorobowych.

Wskazaniami do USG jamy brzusznej są:

 • powtarzające się bóle brzucha,
 • wyczuwalne guzy w jamie brzusznej,
 • nawracające biegunki, wymioty i inne objawy, sugerujące zaburzenia ze strony układu trawiennego (wzdęcia, gazy, skurcze, dyskomfort),
 • długotrwałe powiększenie obwodu brzucha,
 • obecność krwi w moczu lub kale,
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • znaczna, niezamierzona utrata masy ciała,
 • częste zaparcia,
 • urazy brzucha,
 • utrzymująca się gorączka o nieznanej przyczynie.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Wieczorem w przeddzień badania wskazana dieta łatwo strawna, z ograniczeniem  pokarmów wzdymających, w tym surowych jarzyn, strączków, owoców. Dodatkowo możesz przyjąć Espumisan (3 x 2 kapsułki), dostępny w aptekach bez recepty. Preparat ten usuwa z przewodu pokarmowego powietrze, które może stanowić przeszkodę dla ultradźwięków.

Badanie wykonane jest na czczo. Jeśli przyjmujesz leki, zażyj je nie później niż na godzinę przed badaniem i popij 1/2 szklanki niegazowanej wody. W miarę możliwości należy przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy lub wyniki innych badań, dotyczących danego schorzenia/ objawów. W dniu badania należy ubrać się w luźną i wygodną odzież, gdyż do badania trzeba będzie odsłonić brzuch.

6 godzin przed badaniem nie należy:

 • nprzyjmować pokarmów,
 • pić żadnych płynów, poza niesłodzoną wodą niegazowaną (zrezygnuj zwłaszcza kawy i mocnej herbaty),
 • palić papierosów,
 • żuć gumy.

2 godziny przed badaniem:

wypij 1 do 4 szklanek wody niegazowanej i nie oddawaj moczu (ilość wypitego płynu, potrzebna do wypełnienia pęcherza jest kwestią indywidualną).

Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt

(Badanie USG Bioderek nie jest realizowane w Sanivitas)

Jest jednym z obowiązkowych i kluczowych badań u dzieci, które ocenia rozwój stawów biodrowych. Badanie należy przeprowadzić po 6. tygodniu życia dziecka ale przed ukończeniem 12. tygodnia.

USG jest bezbolesne, bezinwazyjne i bezpieczne, nie wymaga również specjalnych przygotowań. Pracownia USG zapewnia bezpieczeństwo wykonywanyhc badań.

Przed badaniem dziecku należy zdjąć pieluchę, a następnie ułożyć na boku lub plecach. Następnie na biodrze dziecka rozprowadzany jest żel, ułatwiający przenikanie fal dźwiękowych, po czym lekarz wykonujący badanie przykłada na pokrytą żelem niewielkie urządzenie, wytwarzające fale dźwiękowe. Te zaś odbijają się od ciała i są przetwarzane na obrazy, widoczne na ekranie komputera.

Całe badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Rodzice przez cały czas mogą towarzyszyć w naszej niemowlęciu.

 

Pracownia USG Sanivitas Zabrze zaprasza!

PRACOWNIA EKG

Elektrokardiografia (EKG) to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, wykonywane w celu oceny pracy serca oraz wykrycia ewentualnych zaburzeń. Nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. W trakcie badania na klatce piersiowej  kończynach pacjenta umieszczane są elektrody, zbierające informacje o czynności elektrycznej serca. Zapis badania nazywamy elektrokardiogramem.

Jakie są wskazania do EKG?

PRACOWNIA EKG

Twój lekarz może skierować cię na to badanie, jeżeli:

 • występuje u Ciebie choroba układu krążenia, np. miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, arytmia, wada serca (wówczas EKG ma znaczenie kontrolne, weryfikuje aktualny stan choroby oraz reakcję na leczenie),
 • czeka cię zabieg operacyjny,
 • pojawiają się objawy choroby układu krążenia lub występują u Ciebie czynniki zwiększonego ryzyka choroby,
 • mogą u ciebie występować zmiany bezobjawowe, wynikające z przyjmowania leków o niekorzystnym wpływie na układ krążenia,
 • masz powyżej 40. lat – wówczas EKG wykonuje się w ramach okresowych badań kontrolnych,
 • wykonujesz  zawód wymagający wysokiej sprawności fizycznej,
 • przygotowujesz się do próby wysiłkowej.

Jak przygotować się do EKG?

Badanie nie wymaga szczególnych przygotowań. Czasami konieczne jest zgolenie owłosienia u mężczyzn, jeżeli jest obfite, aby nie utrudniało przewodzenia prądu. 5 minut przed badaniem należy odpocząć i wyciszyć się, szczególnie po wchodzeniu po schodach lub innym wysiłku. Tuż przed procedurą należy również wstrzymać się przed piciem zimnych napojów.

Pracownia Spirometrii

Uwaga pracownia czasowo wyłączona – aparat w konserwacji!

Spirometria służy do zbadania pojemności i objętości płuc oraz przepływu powierza w płucach i oskrzelach w poszczególnych fazach cyklu oddechowego. Do wykonania spirometrii służy spirometr.

Pracownia Spirometrii

Jak przygotować się do badania?

Aby nic nie zaburzało wyniku spirometrii:

 • przed badaniem nie pal papierosów ani nie pij alkoholu (minimum przez 4 godziny, a najlepiej przez dobę),
 • włóż wygodne ubranie, które nie krępuje ruchów tułowia (brzucha i klatki piersiowej),
 • minimum 2 h przed badaniem nie jedz obfitych posiłków,
 • około 30 minut przed badaniem zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego.

Spirometria u pacjentów chorych na astmę

Jeżeli spirometrię wykonuje się po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela, przed badaniem konieczne jest odstawienie niektórych leków przeciwastmatycznych (jednak tylko wówczas, gdy spirometria będzie wykonywana po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela).

Jeżeli natomiast konieczne jest odstawienie przed badaniem leków rozkurczających oskrzela, rejestratorka medyczna powinna poinformować o tym pacjenta podczas ustalania terminu spirometrii.

Pracownia Mammografii

Mammografia jest nieinwazyjnym i czułym badaniem, wykorzystywanym profilaktyce raka gruczołu piersiowego (sutka). Swoje zadanie spełnia jednak najlepiej u kobiet po 50. roku życia, młodszym natomiast zaleca się USG (powodem jest inna budowa piersi).

NFZ refunduje badanie kobietom w wieku 50-69 lat raz na 24 miesiące, gdy natomiast znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka (dotyczy to zwłaszcza obciążenia rodzinnego) – raz na 12 miesięcy.

Badanie polega na umieszczeniu piersi na stoliku aparatu mammograficznego i dociska płytką, a następnie wykonuje po dwa zdjęcia każdej piersi.

W naszej poradni dysponujemy wysokiej jakości mammografem LORAD M-IV amerykańskiej firmy HOLOGIC wraz z systemem kontroli jakości.

Jak przygotować się do badania?

Mammografia nie wymaga szczególnych przygotowań, pacjentkom zaleca się natomiast:

 • wygodne ubranie, które można łatwo zdjąć przed badaniem (wymagane jest rozebranie się do pasa),
 • rezygnację z dezodorantu lub pudru,
 • przyniesienie poprzednich wyników badań piersi.
Ze względu na dyskomfort lub nawet ból odczuwany przez niektóre kobiety podczas badania, pacjentkom, które wciąż miesiączkują, zaleca się przyjście na badanie około 10. dnia cyklu, gdy piersi są mniej wrażliwe na dotyk.

Nasze inne usługi

Ginekolog

Zajmujemy się kompleksową diagnostyką i leczeniem chorób kobiecych, opieką nad ciężarną, leczeniem zaburzeń hormonalnych, profilaktyką i diagnostyką stanów zapalnych.

Pracownia USG Bioderek Sanivitas Zabrze

Badanie USG bioderek jest badaniem zalecanym do wykonania u noworodków i niemowląt.

Laryngolog

Świadczymy usługi zdrowotne w zakresie rozpoznawania i leczenia
chorób uszu, nosa, krtani, gardła oraz innych narządów głowy i szyi.

Ortopeda

Specjalizujemy się w leczeniu i profilaktyce całego układu ruchu, czyli chorób kostno-stawowych, schorzeń mięśniowych oraz urazów kostno-stawowych.

Onkolog

Zapewniamy kompleksową opiekę nad Pacjentami z podejrzeniem nowotworu
lub zdiagnozowaną chorobą nowotworową.

Chirurg

Świadczymy usługi diagnostyczne, takie jak: USG, biopsja cienkoigłowa, gruboigłowa oraz gruboigłowa wspomagana próżnią – mammotomia.

Neurolog

Zajmujemy się rozpoznawaniem, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób ośrodkowego układu nerwowego.

Pulmonolog  dziecięcy

Nasz Ekspert oprócz leczenia alergii i odczulania alergii specjalizuje się w leczeniu chorób płuc i oskrzeli, przede wszystkim kaszlu, duszności, astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a także chorób infekcyjnych układu oddechowego.

Reumatolog

Konsultujemy osoby borykające się z bólami stawów, kości, mięśni i kręgosłupa.

Urolog

Zajmujemy się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowego oraz męskich narządów płciowych.

Szczepienia w Sanivitas

Zawsze warto się szczepić!

Szczepienia są skuteczną bronią przeciwko wielu poważnym, a nawet śmiertelnym, chorobom zakaźnym. Dlatego po zakończeniu Programu Szczepień Ochronnych powinniśmy we własnym zakresie zadbać o kontynuację tej formy profilaktyki.

Oferujemy możliwość szczepień obowiązkowych i zalecanych osobom dorosłym oraz dzieciom

U nas zaszczepisz się przeciwko następującym chorobom:

błonica, cholera, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu, kleszczowe zapalenie mózgu, krztusiec, odra, ospa wietrzna, pneumokoki, polio, różyczka, świnka, tężec, wścieklizna, WZW typu A i B, zapalenie opon mózgowych A, B, C, W135, Y,  żółta febra (żółta gorączka).

Dowiedz się więcej

Jakie szczepienia są obowiązkowe przed dalekimi podróżami?

Szczepienia w SANIVITAS

Apteczka na podróż – jak ją skompletować?

Jak często powinniśmy wykonywać badania USG?