Rak piersi to podstępna choroba. Rozwija się powoli i nie daje żadnych objawów w swoim początkowym stadium. Co roku w Polsce 6 tysięcy kobiet przegrywa nierówną walkę z rakiem piersi.(1) Nie daj się zaskoczyć przystąp do profilaktyki. Tylko w ten sposób można bowiem zapobiec rozwojowi raka i zmaksymalizować szanse na powodzenie terapii.

Epidemiologa raka piersi

Rak piersi (sutka) uchodzi za chorobę kobiecą, bo tylko w 1 na 100 przypadków dotyka mężczyzn. Tymczasem aż 23% wszystkich nowotworów złośliwych u pań to właśnie rak piersi. Zgodnie z raportem Narodowego Instytutu Zdrowia- PZH w Warszawie (publikacja z 2019 roku) współczynnik zgonów z powodu raka piersi wzrósł o 7,2% (lata 2010-2016). Nie wskazano jednoznacznie przyczyny takiego trendu, podkreślono jednak, że jedną z przyczyn jest fakt, iż u wielu kobiet zbyt długi jest czas od postawienia rozpoznania do rozpoczęcia leczenia. Specjaliści podkreślają, iż wciąż za mało kobiet zgłasza się na bezpłatne badania profilaktyczne. Należy zaznaczyć, iż w grupie kobiet młodych (20-49 lat) wzrasta zachorowalność na ten nowotwór.

Co zwiększa ryzyko rozwoju raka?

Ryzyko zachorowania dotyczy każdej kobiety, jednak z wiekiem jest coraz wyższe. Najwięcej przypadków choroby dotyka pacjentki po 50. roku życia.(2) Oprócz wieku, istnieje także kilka innych czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania.

Rak jest chorobą o bardzo złożonym podłożu. Współczesna wiedza medyczna pozwala jednak wyszczególnić czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby. Na niektóre z nich nie mamy wpływu, inne są czynnikami modyfikowalnymi, czyli można je wyeliminować lub zmniejszyć ich skalę. Do pierwszej grupy, oprócz płci i wieku, należą:

 • skłonność rodzinna/stwierdzona mutacja w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2, 
 • choroba nowotworowa w przeszłości (rak sutka, jajnika, trzonu macicy), 
 • przebytą radioterapia obszaru klatki piersiowej, 
 • wczesna menstruacja (przed 12. rokiem życia),
 • późna menopauza (po 55. roku życia),
 • ekspozycja na estrogeny środowiskowe (na przykład hormony w żywności),
 • bezdzietność lub urodzenie dzieci po 30. roku życia.(3) 

Każda kobieta powinna mieć świadomość, że istnieje także znaczna grupa czynników, na które ma wpływ i wystarczy wprowadzić kilka zmian w stylu życia, aby dłużej cieszyć dobrym zdrowiem. Do modyfikowalnych czynników ryzyka raka sutka należą przede wszystkim:

 • nadwaga (tkanka tłuszczowa jest głównym źródłem estrogenów u kobiet po menopauzie – hormony te zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi),
 • nadmierna konsumpcja alkoholu,
 • długotrwałe przyjmowanie preparatów estrogenowych (w ramach antykoncepcji lub hormonalnej terapii zastępczej), zwłaszcza przez dłużej niż 10 lat.(3) 

Dlaczego badania profilaktyczne są takie ważne?

Nie każda kobieta, u której zdiagnozowano raka, przechodzi przez chorobę tak samo i nie dla każdej nowotwór złośliwy jest wyrokiem. Decyduje o tym jednej strony „zjadliwość” raka –  w tej grupie schorzeń znajdują się łagodniejsze i cięższe odmiany, z drugiej strony – faza, w której schorzenie zostało wykryte. Im wcześniejsza, tym lepsze są rokowania. Jaka częstotliwość badań jest więc optymalna? Zależy to od rodzaju badania oraz obecności wyżej wymienionych czynników ryzyka.

Niepokojącymi objawami, które można w ten sposób wykryć, są:

 • nietypowe marszczenie się i naciąganie skóry,
 • wyczuwalny guzek na obszarze piersi lub pachy,
 • zmiana wyglądu skóry wokół brodawki sutkowej,
 • wciągnięcie brodawki sutkowej lub wyciek wydzieliny z krwią,
 • nietypowa zmiana kształtu, powiększenie lub opadanie jednej piersi,
 • powiększone węzły pachowe, nietypowe obrzęk pachy.

Zaobserwowanie któregoś z tych objawów wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem.

Samobadanie piersi w domu.

Należy wykonywać je raz w miesiącu i dotyczy to każdej kobiety.

Dzień  od 6-go do 9-go dnia cyklu miesiączkowego, licząc za pierwszy dzień – 1 dzień krwawienia

Jeśli już nie miesiączkujesz wybierz jeden i ten  sam dzień kolejnego miesiąca na przykład  pierwszy lub  ostatni…

Samobadanie piersi

Link do filmu video

Ultrasonografia

USG jest rekomendowane kobietom przed 50. rokiem życia, u których ze względu na „gęstszą” budowę piersi mammografia jest mniej skuteczna. USG to badanie nieinwazyjne, bezbolesne, bezpieczne i dokładne. Najlepiej jest zgłaszać się na nie raz do roku, szczególnie w przypadku występowania czynników ryzyka.

Mammografia

Nieinwazyjna metoda, wykorzystująca niewielką dawkę promieni rentgenowskich. Jest bezpieczną i skuteczną procedurą wykrywania zmian w piersiach, zalecaną zwłaszcza między 50. a 69. rokiem życia. Kobiety w tym wieku kwalifikują się do bezpłatnej mammografii w ramach programu profilaktycznego NFZ (raz na 24 miesiące lub raz na 12 miesięcy, jeżeli należą do grupy podwyższonego ryzyka).

Biopsja 

Na biopsję kierowane są pacjentki, u których wykryto zmiany w piersiach. Choć perspektywa biopsji może być stresująca, warto pamiętać, że nie wszystkie guzki mają rakowy charakter, większość to nowotwory łagodne, jednak aby to stwierdzić, trzeba pobrać materiał cytologiczny. Istnieją różne rodzaje biopsji:

 • cienkoigłowa,
 • gruboigłowa,
 • mammotomiczna (najnowocześniejsza metoda, którą można stosować także przy usuwaniu niewielkich zmian).

Rak piersi – co dalej?

Diagnozę raka piersi zawsze trzeba traktować jako szansę. Tym bardziej, że wdrożenie leczenia jest właściwie natychmiastowe. Poradnia SANIVITAS realizuje szybką terapię onkologiczną w ramach umowy z NFZ. Do skorzystania z niej uprawnieni są pacjenci posiadający Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO), którą może wystawić lekarz POZ lub specjalista. Każdy pacjent z kartą DiLO jest objęty opieką zespołu specjalistów, na czele z koordynatorem, który nadzoruje przygotowanie indywidualnego planu leczenia, a następnie czuwa nad przebiegiem terapii, zwłaszcza jej stroną organizacyjną. 

Dzięki dostępności wielu metod terapeutycznych raka piersi można skutecznie leczyć. Pierwszy krok, jakim jest zgłoszenie się na diagnostykę, należy jednak do Ciebie. Oprócz tego samodzielnie badaj piersi w domu i prowadź zdrowy tryb życia – na wdrożenie dobrych nawyków nigdy nie jest za późno. 

Nasze usługi

Nasze usługi