Pracownia USG Bioderek Sanivitas Zabrze

Badanie USG bioderek jest badaniem zalecanym do wykonania u noworodków i niemowląt. Celem badania jest wczesne rozpoznania wrodzonej dysplazji stawów biodrowych u dziecka, ponieważ wczesne postawienie diagnozy pozwala na odpowiednie leczenie. Badanie pozwala ocenić przede wszystkim istnienie wady, ale także stopień jej nasilenia.

 

(Badanie USG Bioderek nie jest obecnie realizowane w Sanivitas)

 


Nasi specjaliści wykonujący USG Bioderek:

Dr Piotr Paryska – Specjalista ortopeda traumatolog

Poradnia Zabrze – dni przyjęć: środa, godziny przyjęć: 16:00 -18:00,

tel.: 32-411-56-57


USG stawów biodrowych u dzieci do 1 roku życia wykonujemy  w celu wykluczenia lub potwierdzenia tzw. dysplazji stawu biodrowego.

Dysplazja stawu biodrowego polega na niewłaściwym wykształceniu elementów tworzących staw, w szczególności panewki stawu biodrowego (panewka stawu biodrowego jest zbyt płytka). Poza panewką ocenie podlega głowa kości udowej oraz ich wzajemne położenie

Badanie USG bioderek niewątpliwie pozwala  na wykluczenie ewentualnego zwichnięcia lub podwichnięcia stawu.

Zalecamy aby USG stawów biodrowych wykonane było:

  • w 6 tygodniu życia – jako pierwsze badanie,
  • w 3 miesiącu życia – jako badanie kontrolne.

O ile Lekarz Pediatra nie zaleci – nie wykonuj USG bioderek noworodka w pierwszych 4 tygodniach życia, ponieważ wynik często bywa niepewny, w związku z tym  badanie najczęściej wymaga późniejszego powtórzenia.

Czasami zachodzi konieczność wykonania badania USG stawu biodrowego już w 2-3 tygodniu życia – na zlecenie lekarza pediatry. Pediatra może zauważyć konieczność wykonania USG w czasie badania noworodka. Dotyczy to najczęściej przypadków, w których istnieje podejrzenie co do wystąpienia dysplazji stawu biodrowego, przede wszystkim :

  • u dzieci, które  pochodzą z ciąży mnogiej,
  • u dzieci urodzonych z ułożenia miednicowego,
  • jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki nieprawidłowości w budowie anatomicznej stawu biodrowego

Badanie USG stawów biodrowych jest bezbolesne, bezinwazyjne, bezpieczne, dlatego zalecamy wykonanie badania wszystkim dzieciom.

Reasumując – z badaniem USG nie warto zwlekać, należy je wykonać w zalecanym czasie, ponieważ to właśnie w pierwszych miesiącach życia dziecka istnieje duża szansa na przebudowę stawu biodrowego. Szybkie rozpoznanie i podjęcie odpowiedniego leczenia w krótkim czasie pozwala przywrócić prawidłową budowę stawu biodrowego.

USG stawów biodrowych ma tę przewagę nad RTG, które wykonywano niegdyś, że można je  wykonać wcześniej niż badanie radiologiczne. Dodatkowo można uzyskać obraz tkanek niedostępnych w badaniu  radiologicznym. Jest w przeciwieństwie do zdjęć pozbawione skutków ubocznych.

Oceny stanu stawów biodrowych u niemowląt dokonujemy w skali Grafa.

Przebieg badania USG stawów biodrowych niemowląt:

Dziecko rozebrane do połowy (dolna połowa ciała) układamy  na boku. Nóżki zginamy pod kątem około 30 stopni w stawach biodrowych i kolanowych. Do kontrolowania ułożenia dziecka wymagana jest pomoc drugiej osoby (np. jednego z rodziców).
Okolicę biodra smarujemy specjalistycznym  żelem. Ortopeda przykłada głowicę sondy do ciała dziecka, ustawia ją prostopadle do stawu biodrowego.
W czasie pierwszej części badania – badania statycznego,  Ortopeda zmienia położenie sondy dla uzyskania obrazu stawu biodrowego w różnych płaszczyznach.

Druga część badania to badanie dynamiczne – badający obserwuje obraz USG w czasie wykonywania ruchów w stawie biodrowym dziecka.

Po wykonanym badaniu USG bioderek ortopeda omawia z rodzicami wynik badania i zaleca odpowiednie postępowanie.

Na badania kontrolne należy zgłaszać się z wynikami poprzednich badań.

Profilaktyka dysplazji stawów biodrowych u noworodków i niemowląt

W przypadku zaawansowanej dysplazji stawu biodrowego żadne postępowanie profilaktyczne nie jest skuteczne i bezsprzecznie konieczne jest wtedy odpowiednie leczenie, o którym decyduje lekarza ortopeda dziecięcy.
U dziecka zdrowego, u którego stawy biodrowe są zdrowe, ale niedojrzałe w związku z wiekiem dziecka,  możemy z pewnością odpowiednim postępowaniem wspomóc ich rozwój.

Godne uwagi są proste wskazówki:

  • Gdy nosisz malucha, staraj się utrzymywać jego nóżki rozstawione na boki i swobodnie zgięte.

    USG Bioderek
    VIDEO: Jak podnosić i trzymać noworodka. Pozycja brzuszna i łokciowa
  • Postaraj się, aby dziecko obejmowało Cię szeroko  nogami, siedząc na twoim brzuchu.
  • Starsze niemowlęta możesz też nosić na biodrze.
  • Podczas zabawy układaj go co jakiś czas w pozycji na brzuchu, co sprzyja niewątpliwie prawidłowemu ułożeniu nóżek w rozstawieniu na boki. Pamiętaj jednak, nie zostawiaj go wówczas bez opieki i  nie układaj w takiej pozycji do snu.
  • Nie ciągnij dziecka za nóżki w górę podczas zmiany pieluchy lub mycia.
  • Gdy unosisz dziecko w górę za nóżki możesz spowodować uszkodzenie stawu biodrowego lub wręcz jego zwichnięcie.
  • Nie krępuj nóżek dziecka ani nie ustawiaj na siłę w pozycji wyprostowanej blisko siebie.

Noworodki i niemowlęta, ruszając nóżkami, stymulują prawidłowy rozwój stawu biodrowego, niewątpliwie skrępowanie nóżek malucha może ten proces zaburzyć.

Prawidłowo nóżki dziecka w pierwszych miesiącach życia są najpierw mocno zgięte w stawach i szeroko rozstawione na boki, a  potem pozostają w lekkim zgięciu.
Taka pozycja sprzyja prawidłowemu rozwojowi i dojrzewaniu stawu biodrowego. Ustawianie nóżek dziecka w tym wieku w pozycji wyprostowanej blisko siebie sprawia, że kości tworzące staw biodrowy nie są prawidłowo ułożone lub dochodzi do uszkodzenia struktur tworzących staw. W związku z uszkodzeniem stawu dochodzi do zaburzenia jego prawidłowego rozwoju. Niebezpieczne może być zwłaszcza dłuższe przebywanie malucha w takiej pozycji.

Przygotowanie do badania USG Bioderek

Specjalne  przygotowanie nie jest potrzebne.


Nasze atuty:

  • wieloletnie doświadczenie specjalisty ortopedy zajmującego się wykonywaniem badania USG bioderek  oraz leczeniem dysplazji stawu biodrowego
  • wysoka jakość sprzętu :badanie jest wykonywane aparatem ultrasonograficznym SAMSUNG HS 40

Zapraszamy do składania deklaracji – zapisywania się do Poradni Lekarza Rodzinnego Galeria Zdrowia Sanivitas w Zabrzu.