Gabinet Medycyny Podróży

NASZ SPEC. MEDYCYNY PODRÓŻY

lek. Małgorzata Zahuta

Należy umówić się na wizytę w rejestracji Sanivitas. Pacjenci, którzy wypełnili deklarację POZ w naszej przychodni, korzystają z Poradni Medycyny Podróży bezpłatnie.

Dla pacjentów bez deklaracji POZ pierwsza konsultacja 100 zł. Przy wizycie 2 osób konsultacja 70 zł za osobę.

Kolejne wizyty 50 zł/os.

Skonsultuj się z lekarzem, który:

 • ustali dla ciebie indywidualny plan szczepień, zależny od miejsca, czasu, charakteru podróży oraz ewentualnych zagrożeń,
 • omówi z tobą wskazania i przeciwwskazania do zaszczepienia,
 • omówi z tobą konieczną profilaktykę zdrowotną w planowanej podróży, w tym postępowanie przeciwmalaryczne,
 • pomoże skompletować apteczkę podróżną,
 • przepisze niezbędne leki,
 • postara się odpowiedzieć na nurtujące cię pytania, związane z aspektami zdrowotnymi w podróży.

Wszystko to możesz zrobić w poradni SANIVITAS.

Pobyt w niektórych częściach świata jest wręcz niemożliwy bez udokumentowanych szczepień i tzw. żółtej książeczki. Decydują o tym Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne Światowej Organizacji Zdrowia.

Rozeznanie w tym zakresie zrób już na etapie planowania podróży, gdyż pełny cykl szczepień i uodparnianie organizmu mogą wymagać nawet kilkunastu tygodni.

Jakie szczepienia są obowiązkowe przed dalekimi podróżami?

Zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi Światowej Organizacji Zdrowia obowiązkowe jest jedynie szczepienie przeciw żółtej gorączce. Należy je wykonać  przed podróżą do części krajów Afryki i Ameryki Południowej.

Równie ważne dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa są szczepienia zalecane, które warto rozważyć zarówno przed wakacjami w ekskluzywnym hotelu, jak i przed podróżą na własną rękę.

Każda zaszczepiona u nas osoba otrzymuje Międzynarodową Książeczkę Szczepień (zwaną żółtą książeczką czy medycznym paszportem turysty). Jest ona oficjalnym dokumentem, potwierdzającym przebycie szczepień lub innych form profilaktyki przed podróżą.

Warto zaznaczyć, że szczepienia dają ochronę przed chorobami na wiele lat, a niektóre na całe życie.

Osoba dorosła, dbająca o swoje zdrowie powinna:

 • co 10 lat mieć podaną dawkę przypominającą szczepienia przeciwko tężcowi, błonicy, polio i ewentualnie krztuścowi,
 • być zaszczepiona 3 dawkami przeciwko WZW typu B, co daje odporność do końca życia,
 • każdej jesieni zaszczepić się przeciwko grypie (co dotyczy zwłaszcza osób po 65. roku życia oraz obciążonych chorobami przewlekłymi),
 • rozważyć inne szczepienia zalecane, np. z racji wykonywanego zawodu, hobby, podróży (WZW typu A, dur brzuszny, wścieklizna, kleszczowe zapalenie mózgu, odra, świnka, różyczka, ospa wietrzna, krztusiec).

Sprawdzenie stanu swojego zaszczepienia oraz ewentualne doszczepienie stanowi także ważny element świadomego przygotowania do ciąży i opieki nad noworodkiem.

Apteczka na podróż

Jak ją skompletować?

Apteczka pierwszej pomocy to niezbędnik, o którym trzeba pamiętać, pakując się na każdy wyjazd. Nawet, jeśli ma być bardzo krótki. Skład apteczki powinien być uzależniony od tego, ile osób wyrusza w podróż, jaki jest jej kierunek oraz czy w grupie będą dzieci.

Szczególną uwagę na skład apteczki powinny zwrócić osoby przewlekłe chore, które wymagają stałego przyjmowania leków. Muszą bowiem mieć zapas i to spakowany przynajmniej w dwóch miejscach. To ważne zwłaszcza podczas podróży samolotem czy pociągiem, gdyż bagaż może zaginąć, dlatego ważny lek dobrze jest mieć pod ręką. 

Przydatna jest także informacja od lekarza prowadzącego, zawierająca rozpoznania chorób, najlepiej w języku angielskim i z dopisanym kodem ICD 10. 

Dodatkowo spis wszystkich przyjmowanych leków. To przyda się na wypadek konieczności skorzystania z pomocy medycznej za granicą.

 

Co powinna zawierać podróżna apteczka?

 
Podstawowe leki, a wśród nich:
 • leki przyjmowane na stałe, leki przeciwbiegunkowe, probiotyki, doustne środki nawadniające, leki rozkurczowe, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, leki przeciwko chorobie lokomocyjnej, leki antyhistaminowe, na wypadek alergii / ukąszenia przez owada, pastylki na ból gardła, maść z antybiotykiem, krople do oczu,
 • w zależności od celu podróży: leki stosowane w chorobie wysokościowej, leki przeciwmalaryczne, wskazane przez lekarza,
 • jeżeli wyjazd odbywa się z małym dzieckiem, należy zaopatrzyć się w leki przeznaczone dla dzieci, gdyż najmłodsi wymagają innych dawek.
 
Środki opatrunkowe i ochronne, takie jak:
 • zestaw plastrów z opatrunkiem, gaza jałowa, bandaż, sól fizjologiczna, środek do dezynfekcji, małe nożyczki, które mogą przydać się podczas udzielania pierwszej pomocy, rękawiczki lateksowe, strzykawki i igły, jeśli to konieczne.

Szczepienia w Sanivitas

Zawsze warto się szczepić!

Szczepienia są skuteczną bronią przeciwko wielu poważnym, a nawet śmiertelnym, chorobom zakaźnym. Dlatego po zakończeniu Programu Szczepień Ochronnych powinniśmy we własnym zakresie zadbać o kontynuację tej formy profilaktyki.

Oferujemy możliwość szczepień obowiązkowych i zalecanych osobom dorosłym oraz dzieciom

U nas zaszczepisz się przeciwko następującym chorobom:

błonica, cholera, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu, kleszczowe zapalenie mózgu, krztusiec, odra, ospa wietrzna, pneumokoki, polio, różyczka, świnka, tężec, wścieklizna, WZW typu A i B, zapalenie opon mózgowych A, B, C, W135, Y,  żółta febra (żółta gorączka). 

Nasze usługi