Planujesz daleką podróż? Koniecznie pamiętaj o profilaktyce groźnych chorób! Dla własnego bezpieczeństwa skonsultuj się z lekarzem w sprawie szczepień zalecanych przed wyjazdem do egzotycznych krajów. Pobyt w niektórych częściach świata jest wręcz niemożliwy bez udokumentowanych szczepień i posiadania tzw. „żółtej książeczki”. Decydują o tym Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne Światowej Organizacji Zdrowia.
Rozeznanie w tym zakresie zrób już na etapie planowania podróży, gdyż pełny cykl szczepień i uodparnianie organizmu może wymagać nawet kilkunastu tygodni.
Dlatego skonsultuj się z lekarzem, który:
Wszystko to możesz zrobić w poradni SANIVITAS.
Jakie szczepienia są obowiązkowe przed dalekimi podróżami?
Zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi Światowej Organizacji Zdrowia obowiązkowe jest jedynie szczepienie przeciw żółtej gorączce. Należy je wykonać przed podróżą do części krajów Afryki i Ameryki Południowej.
Równie ważne dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa są szczepienia zalecane, które warto rozważyć zarówno przed wakacjami w ekskluzywnym hotelu, jak i przed podróżą na własną rękę.
Każda zaszczepiona u nas osoba otrzymuje Międzynarodową Książeczkę Szczepień (zwaną też „żółtą” książeczką lub „medycznym paszportem turysty”). Jest ona oficjalnym dokumentem, potwierdzającym przebycie szczepień lub innych form profilaktyki przed podróżą.
Warto zaznaczyć, że szczepienia dają ochronę przed chorobami na wiele lat, a niektóre na całe życie.
Warto się szczepić nie tylko przed wyjazdem do egzotycznych krajów!
Szczepienia są skuteczną bronią przeciwko wielu poważnym, a nawet śmiertelnym chorobom zakaźnym. Dlatego po zakończeniu Programu Szczepień Ochronnych powinniśmy we własnym zakresie zadbać o kontynuację tej formy profilaktyki.
Osoba dorosła, dbająca o swoje zdrowie powinna:
Sprawdzenie stanu swojego zaszczepienia oraz ewentualne doszczepienie stanowi także ważny element świadomego przygotowania do ciąży i opieki nad noworodkiem.
Oferujemy możliwość szczepień obowiązkowych i zalecanych osobom dorosłym oraz dzieciom.
U nas zaszczepisz się przeciwko następującym chorobom:
Apteczka na podróż – jak ją skompletować?
Apteczka pierwszej pomocy to niezbędnik, o którym trzeba pamiętać, pakując się na każdy wyjazd. Nawet, jeśli ma być bardzo krótki. Skład apteczki powinien być uzależniony od tego, ile osób wyrusza w podróż, jaki jest jej kierunek oraz czy w grupie będą dzieci.
Szczególną uwagę na skład apteczki powinny zwrócić osoby przewlekłe chore, które wymagają stałego przyjmowania leków. Muszą bowiem mieć zapas i to spakowany przynajmniej w dwóch miejscach. To ważne zwłaszcza podczas podróży samolotem czy pociągiem, gdyż bagaż może zaginąć, dlatego ważny lek dobrze jest mieć pod ręką. Przydatna jest także informacja od lekarza prowadzącego, zawierająca rozpoznania chorób, najlepiej w języku angielskim i z dopisanym kodem ICD 10. Dodatkowo spis wszystkich przyjmowanych leków. To przyda się na wypadek konieczności skorzystania z pomocy medycznej za granicą.
Co powinna zawierać podróżna apteczka?
Podstawowe leki, a wśród nich:
Środki opatrunkowe i ochronne, takie jak: