Biopsja mammotomiczna

Biopsja mammotomiczna

Nowoczesna metoda diagnostyczna w chorobach piersi

biopsja-mammotomiczna-sanivitas

Wiele kobiet oczekujących na diagnostykę pogłębioną chorób piersi obawia się procedury pobrania materiału do badań. W obiegowej opinii zwykło się uważać, że biopsja mammotomiczna musi się wiązać z bólem i dużym dyskomfortem.

W naszym ośrodku w Bytomiu dzięki wykwalifikowanej kadrze z wieloletnim stażem każda kobieta oczekująca na ten zabieg jest objęta opieką jak i wsparciem psychicznym.

Sam zabieg wiąże się z pewny dyskomfortem. Należy jednak podkreślić, iż dzięki holistycznemu podejściu do kobiety i doświadczeniu naszych chirurgów i pielęgniarek, procedura nie obciąża tak, jak mogłoby się wydawać.

Czym jest biopsja mammotomicza?

Biopsja mammotomiczna, to mało inwazyjny zabieg, który wykonujemy w przypadku stwierdzenia w piersi zmian, które zdaniem chirurga wymagają dalszej diagnostyki. Każdorazowo taka decyzja zapada po wcześniejszym badaniu fizykalnym uzupełnionym o badanie USG piersi lub mammografię. 

Czy biopsja mammotomiczna wiąże się ze zdeformowaniem piersi?

Mimo, iż z piersi zostaje pobrany fragment tkanek do badań, zabieg nie wiąże się z deformacją piersi. Niezasadne są zatem obawy o trwałe okaleczenie i zmianę wyglądu piersi po zastosowaniu tej metody. 

Na czym polega technika biopsji mammotomicznej? 

Podczas pobierania materiału do badania kobieta leży. Przed pobraniem materiału podajemy znieczulenie miejscowe, które ma na celu zmniejszenie dyskomfortu. Badanie prowadzimy pod kontrolą USG. Po dezynfekcji miejsca wkłucia w obrębie zmiany wprowadzamy igłę biopsyjna mammotomiczna. Połączony z igłą aparat- mammotom umożliwia uruchomienie mechanizmu rotacyjnego w igle, a system próżniowy wciąga do igły pozyskane w ten sposób materiał tkankowy. Zmianę pobraną w ten sposób zabezpieczamy do badania histopatologicznego. Po skończonym zabiegu miejsce, z którego został pobrany materiał zabezpieczamy opatrunkiem. 

Jakie są zalety biopsji mammotomicznej?

 

profilakyka-raka-piersi-psanivitas

To nowoczesna forma biopsji, bardzo precyzyjna i w przypadku zastosowania znieczulenia miejscowego nie wiąże się z dużym dyskomfortem. Dzięki zastosowaniu tej metody unikamy hospitalizacji i kobieta po opuszczeniu gabinetu zabiegowego może wkrótce powrócić do normalnej aktywności. Po badaniu pozostaje niewielki ślad, gdyż średnica igły stosowanej przy biopsji mammotomicznej jest znacznie mniejsza, niż tradycyjne nacięcie chirurgiczne. Co istotne- pobrany materiał jest równie wartościowy, co w przypadku pobrania wycinka z nacięcia chirurgicznego. Kolejna zaleta tej metody, to usunięcie całego guzka- nie tylko jego fragmentu, jak w przypadku tradycyjnej biopsji. 

Czy otrzymanie skierowania do biopsji mammotomicznej oznacza, że specjalista stwierdził raka piersi?

 

Rozpoznanie raka piersi możliwe jest dopiero po badaniu histopatologicznym. Warto podkreślić, iż niemal 80% zmian patologicznych lokalizowanych w piersiach ma charakter łagodny. Jednak z całą pewnością, każda kobieta, który otrzymała skierowanie do Poradni Chorób Piersi nie powinna zwlekać z zarejestrowaniem się do specjalisty. 

Jaka jest cena biopsji mammotomicznej w Śląskim Ośrodku Onkologii SANIVITAS w Bytomiu?

Biopsję mammotomiczną wykonujemy w ramach kontraktu z NFZ, nie ma zatem potrzeby ponoszenia opłat. 

W przypadku pytań dotyczących biopsji mammotomicznej- w tym rejestracji w naszym ośrodku, zachęcamy do kontaktu ze Śląskim Ośrodkiem Onkologii SANIVITAS w Bytomiu. Dane teleadresowe znajdziecie Państwo na naszej stronie w zakładce „Kontakt”.