Rehabilitacja po urazach, udarach, złamaniach

Rehabilitacja

ortopeda-sanivitasRehabilitacja jest niejednokrotnie szansą na prowadzenie aktywnego życia codziennego przez osoby po urazach, udarach, złamaniach. Niemniej sprawność fizyczna jest istotna dla każdego z nas. Potrzebujemy jej do wykonywania codziennych czynności zawodowych i prywatnych. Niestety zdarza się, że na skutek różnych wypadków czy schorzeń pełna sprawność zostaje utracona. W takich sytuacjach niejednokrotnie jedynym rozwiązaniem jest odpowiednia rehabilitacja.

Czas trwania powrotu do dawnej sprawności zależy przede wszystkim od stanu pacjenta. Przy znacznej niepełnosprawności proces powrotu do pełnej sprawności będzie dłuższy i intensywniejszy. Obecnie trwają projekty bezpłatnej rehabilitacji, z której mogą korzystać osoby pracujące, bądź osoby, które chcą wrócić na rynek pracy.

Rehabilitacja neurologiczna

Działania, które mają na celu poprawę stanu ruchu po: udarze, urazach czaszkowo-mózgowych oraz przy takich schorzeniach, jak: choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane składają się na cały proces rehabilitacji neurologicznej. Chodzi w niej, aby głównie przywrócić choremu wszystkie istotne funkcje, które zostały utracone w czasie trwania choroby.

Rehabilitacja kolana

rehabilitacja-sanivitas

Rehabilitacja stawu kolanowego powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Im dłużej czekamy z rehabilitacją, tym bardziej pogłębiają się dolegliwości. Staw kolanowy wymaga specjalnego programu rehabilitacyjnego. Wymierne efekty są dostrzegane podczas wykonywania ćwiczeń izometrycznych, które polegają na systematycznym napinaniu mięśnia czworogłowego. Rehabilitacja kolana uwzględnia również zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak np.:

  • pole elektromagnetyczne,
  • prądyinterferencyjne,
  • sonoforeza,
  • jonoforeza
  • kinezyterapia. 

Rehabilitacja kolana może trwać kilka miesięcy.

Rehabilitacja kręgosłupa

Bardzo ważnym elementem leczenia zmian zwyrodnieniowych i reumatycznych jest rehabilitacja kręgosłupa. Zaleca się ją przede wszystkim jako rehabilitacja po urazach, operacjach, a także w przypadku występowania dyskopatii. Rehabilitacja kręgosłupa polega na oddziaływaniu na odpowiednie odcinki kręgosłupa odpowiednią siłą, a dodatkowo na stosowaniu hydroterapii i kąpieli solankowych, masaży wirowych, natryskowych, czy podwodnych, które działają rozluźniająco i uspokajająco na mięśnie oraz pobudzają ukrwienie skóry.

Inną metodą rehabilitacji kręgosłupa jest krioterapia, która polega na wykorzystaniu skrajnie niskich temperatur do uzyskania efektu leczniczego. Zabieg można stosować zarówno miejscowo, jak i ogólnie.

Rehabilitacja po udarze

rehabilitacja-na-czym-polega-sanivitasRehabilitacja po udarze ma za zadanie w jak najszybszym czasie doprowadzić do powrotu do samodzielnego funkcjonowania.

Chory, już będąc w szpitalu, powinien być poddawany rehabilitacji. Początkowo polega ona na sadzaniu pacjenta na łóżku, sadzaniu z nogami opuszczonymi na dół oraz na pionizacji, pionizacji czynnej i chodzeniu.

W późniejszym czasie rehabilitacja po udarze skupia się na zajęciach manipulacyjnych, poprawiających kondycję i rozwój oraz na masażach i ćwiczeniach w wodzie.