Śląski Ośrodek Onkologii "SANIVITAS" Sp. z o.o. 41-902 Bytom, Plac Akademicki 15/6

Biopsja mammotomiczna piersi ( mammotomia )

Slider1 slider 2 slider 3

Jesteś na stronie: http://www.sanivitas.pl/

Biopsja mammotomiczna piersi ( mammotomia )

 

Cały system składa się urządzenia wytwarzającego próżnię, sterowanego komputerowo (mammotom) oraz 3mm igły zawierającej mechanizm rotacyjny. Igła mammotomiczna wspomagana systemem próżniowym, umożliwia seryjne pobieranie materiału tkankowego z pojedynczego wkłucia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Z nacięcia skóry dł. 3 -5 mm można usunąć i ocenić histologicznie zmiany wielkości od 1mm do kilku centymetrów, stwierdzone w badaniu USG lub mammografii. Chirurg kontroluje postęp i zakres zabiegu na ekranie ultrasonografu. Po wykonanej biopsji mammotomicznej uzyskuje się doskonały efekt kosmetyczny w postaci małej blizny, zabieg nie powoduje deformacji piersi. Na ranę nie zakłada się szwów chirurgicznych. Zabieg łączy w sobie zalety biopsji cienkoigłowej - minimalną inwazyjność - z podstawową zaletą otwartej biopsji chirurgicznej czyli uzyskaniem wiarygodnego materiału do badania histopatologicznego. Jest to doskonała metoda dla pacjentek po wcześniejszych operacjach guzków piersi, a ze względu na możliwość równoczesnego wycięcia kilku zmian z jednego wkłucia igły mammotomicznej, także w zwyrodnieniu wielotorbielowym.Cała procedura trwa ok. 20 min. Zabieg nie wymaga kilkudniowego pobytu pacjentki w szpitalu. Pacjentka bardzo szybko wraca do aktywności zawodowej i rodzinnej.

 

Mammotomiczna Biopsja Piersi jest jedną z najnowocześniejszych metod pobierania wycinków z piersi.

 

 

 

Kilka pytań i odpowiedzi na temat biopsji mammotomicznej :


Czy poddanie się mammotomicznej biopsji oznacza, że będę miałą raka ?

Nie. Celem biopsji jest jasne i pewne określenie, czy zmiana zauważowa w samobadaniu piersi lub w mammografii jest łagodna czy złośliwa. Ok. 80% wszystkich biopsji okazuje się zmianami łagodnymi, niewymagającymi żadnego leczenia.

 

Jakie mam rodzaje biopsji do wyboru ?

Pacjentka ma kilka opcji pobierania tkanki do badania. Jedną z nich jest biopsja chirurgiczna, która przeprowadzana jest w warunkach operacyjnych (znieczulenie, sala operacyjna, pobyt w szpitalu).

Mammotomiczna biopsja piersi jest jest zupełnie nową opcją - jest biopsja przezskórna, sterowana przez system cyfrowy nie wymagający hospitalizacji.

 

Czy biopsja mammotomiczna jest dokładna ?

Dzięki urządzeniu stereotaktycznemu ( mammograf cyfrowy ) lub aparatowi USG o wysokiej rozdzielczości lokalizacja zmiany do pobrania jest niemal bezbłędna (dokładność do 1 mm). Ponadto rotacyjny system próżniowy urządzenia pozwala pobrać wystarczającą ilość tkanki do badania przy jednym wkłuciu igły biopsyjnej i zachowuje pobrany materiał w formie doskonale nadającej się do oceny patologicznej.

 

Czy mammotomiczna biopsja wymaga dużego nacięcia ?

Wkłucie mammotomicznej igły biopsyjnej ma średnicę około 3 mm. W porównaniu biopsja chirurgiczna wymaga ok. 3 cm nacięcia skóry.

 

Czy będę mieć bliznę po biopsji mammotomicznej ?

Blizna jest bardzo minimalna - ok. 3 mm.

 

Czy będę uśpiona podczas pobierania biopsji ?

Ten rodzaj biopsji wymaga niewielkiego znieczulenia miesjcowego i pobranie trwa stosunkowo szybko, więc z reguły pacjentki nie oczekują uśpienia podczas pobierania tkanki tą metodą.

 

Czy będę musiała pozostać w szpitalu po poddaniu się mammotomicznej biopsji piersi ?

Nie. Tego rodzaju biopsja nie wymaga żadnej hospitalizacji. Po jej zakończeniu pacjentka może natychmiast udać się do domu.

 

Czy młoda kobieta może się poddać mammotomicznej biopsji piersi ?

Nie ma żadnych przeciwwskazań wiekowych względem mammotomicznej biopsji piersi. Ze względu na swój minimalnie inwazyjny charakter i niewielką bliznę po zabiegu ta biopsja jest szczególnie wybierana przez młode kobiety.

 

Czy biopsja cienkoigłowa jest wiarygodnym badaniem ?

Biopsja cienkoigłowa jest badaniem mało uciążliwym dla pacjentki, ale w czasie procedury pobierana jest zawiesina komórkowa niejednokrotnie w ilości niewystarczającej do jednoznacznej oceny zmiany. Ponadto histopatolg na podstawie analizy materiału z biopsji cienkoigłowej nie potrafi precyzyjnie określić rodzaju nowotworu: czy jest on inwazyjny czy przedinwazyjny.


Czy biopsja mammotomiczna może być wykonywana u kobiet po przebytej operacji wycięcia łagodnego guzka piersi ?

Tak.


Czy biopsja mammotomiczna może być stosowana u kobiet po leczeniu oszczędzającym raka piersi?

Biopsja mammotomiczna jest metodą małoinwazyjna, stąd zastosowanie jej w sytuacji zniekształcenia pooperacyjnego piersi zamiast biopsji otwartej jest naturalnym rozwiązaniem.

 

Czy można się poddać biopsji mammotomicznej drugiej piersi po amputacji z powodu raka?

Pacjentka po operacji raka piersi jest w grupie ryzyka w aspekcie rozwoju nowotworu w drugiej piersi. Biopsja mammotomiczna pozwala na precyzyjną diagnostykę wszelkich zmian niejednoznacznych w drugiej piersi.


Jakie są przeciwskazania do wykonania mammotomicznej biopsji piersi?

Jest ich niewiele:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • infekcje skóry w miejscu planowanej biopsji
  • niewydolność układu odpornościowego
  • ciąża (biopsja stereotaktyczna-przeciwwskazanie względne)
  • brak współpracy z pacjentką

 

Czy będę musiała pozostać w szpitalu po poddaniu się mammotomicznej biopsji piersi?

Nie. Tego rodzaju biopsja nie wymaga hospitalizacji. Po jej zakończeniu pacjentka może natychmiast udać się do domu. W niektórych przypadkach, gdy pacjentka nie może uzyskać kwalifikowanej pomocy medycznej w miejscy zamieszkania wskazane jest wykonanie procedury w ramach chirurgii jednego dnia.

 

 

drukuj wygeneruj PDF